سلامت کودک

تاثیر موسیقی بر کودکان

تاثیر موسیقی بر کودکان

مهم ترین تاثیر موسیقی بر کودکان افزایش هوش کودک با یادگیری موسیقی است. تحقیقات حاکی از این است که کودکانی که به یادگیری موسیقی می ‌پردازند از هوش بیشتری نسبت به همسالان خودشان برخوردار هستند. یکی از علت‌ های این موضوع می‌ تواند درگیر کردن قسمت‌ های مختلف ذهن در حین نوازندگی و به چالش کشیدن هوش و مغز باشد. هرچه این تمرین ‌ها بیشتر شود رشد مغزی و هوش کودک شما بیشتر خواهد شد.

با توجه به این موضوع تاثیر موسیقی بر کودکان بسیار زیاد است، آن ها هنگام  نواختن یک ساز با مفاهیم ریتم و کسر ها آشنا می‌ شوند در آینده نیز راحت ‌تر از همسالان خود می ‌توانند به تحلیل مسائل ریاضی بپردازند. باهوش بودن یک مورد غریزی و یا ارثی نیست. فرزند شما نیز می‌ تواند جزو آن دسته از کودکان باهوشی باشد که قدرت تحلیل بالایی دارد و می ‌تواند به راحتی از پس سخت ‌ترین مساله ‌های ریاضی و… بر بیاید.

تاثیر موسیقی بر سلامت روحی و جسمی کودکان

تاثیر موسیقی بر سلامت روحی و جسمی کودکان

تاثیر موسیقی بر کودکان شامل سلامت روح و جسم آن‌ ها نیز می شود. در مورد سلامت جسمی می ‌توان این مورد را در هماهنگی‌ های اجرا و حتی نواختن خود ساز دانست. سلامت جسمی خود را در ساز هایی با تحرک بالاتر مثل ساز های کوبه ای بیشتر نشان می ‌دهد؛ و اما در خصوص سلامت روحی همان‌ طور که می ‌دانید آموزش موسیقی هم به ‌صورت فردی و هم به‌ صورت گروهی انجام می‌ شود.

همین تمرینات گروهی می ‌تواند تجربه‌ ی خوب یک کارگروهی و سلامت روحی را برای کودک دلبند شما به همراه داشته باشد. از نمود های این سلامت روحی کنترل استرس و اضطراب و کاهش آن است. در ادامه این مورد را بیشتر برای شما عزیزان شرح داده‌ ایم.

تاثیر موسیقی بر اضطراب و استرس

کاهش استرس و تنش‌ های روحی نیز عملی است که تاثیر موسیقی بر کودکان ایجاد می کند. حضور کودک شما در جمع‌ هایی که به تمرین و نوازندگی می ‌پردازند باعث می‌ شود که از نظر استرس و اضطراب فرزند شما در محیطی آرام و شاد و به دور از استرس قرار بگیرد. همین امر باعث کاهش استرس و اضطراب میشود که این عمل نیز یکی دیگر از تاثیر موسیقی بر کودکان است.

اما در مورد تاثیر خود موسیقی بر استرس و اضطراب کودکان می ‌توان گفت که موسیقی کودکان عمدتاً فضایی شاد و با انگیزه و انرژی دارد. موسیقی‌ ها و آهنگ‌ هایی که کودکان می‌ نوازند، از تحرک و انرژی خوبی برخوردار هستند و منجر به شادی کودکان شده که استرس و اضطراب را در آن‌ها کاهش می ‌دهد.

تاثیر مثبت موسیقی بر اعتماد به نفس کودکان

تاثیر مثبت موسیقی بر اعتماد به نفس کودکان

از تاثیر موسیقی بر کودکان حضور در جمع ‌های نوازندگی، اجرا برای خانواده، دوستان و فامیل و همچنین مورد تائید و مقبولیت قرار گفتن کودکان از طرف دیگر اعضای خانواده، به علت یادگیری یک مهارت هنری است؛ که این موارد تأثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس کودک شما می‌ گذارد.

اینکه فرزند شما می‌ تواند یک ساز را بنوازد و شعری را در کنار آن بخواند به‌ صورت ناخودآگاه یک حس غرور مثبت در فرزند شما ایجاد می‌ کند که خود باور شده و ‌ایمان پیدا می ‌کند. یکی از موارد مهم دیگری که در اعتماد به نفس کودک شما تاثیرگذار است، اجرا است. برای اجرای موسیقی در یک جمع چه کوچک و چه بزرگ نیاز به جسارت و شجاعت دارد؛ اجرای موسیقی می ‌تواند جسارت و شجاعت فرزند شما را افزایش دهد که در نتیجه منجر به افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

رابطه موسیقی و خلاقیت کودکان

عمدتاً کودکانی که از سنین پایین شروع به یادگیری موسیقی می ‌کنند از خلاقیت بیشتری نسبت به هم ‌سن و سالان خود بهره‌ مند هستند. با توجه به این موضوع که موسیقی مغز و ذهن را به چالش می ‌کشد و باعث تقویت یادگیری می ‌شود؛ ذهن کودک فعال ‌تر می ‌شود و می ‌تواند در این حالت خلاقیت بیشتری داشته باشد. خلاقیتی که ناشی از به‌ کارگیری میزان بیشتری از مغز، تقویت یادگیری و تحلیل مسئله، نیز از تاثیر موسیقی بر کودکان است.

تاثیر موسیقی بر نظم کودکان

موسیقی همواره از ریتم‌ها و ضرب‌های منظم تشکیل شده و نظم در سراسر یک موسیقی جاری است. به همین دلیل کودکان در هنگام یادگیری موسیقی می‌آموزند که در ابتدا چطور ترکیب‌ها و کسرها را بشناسند. سپس چطور نظم را در نواختن و اجرا رعایت کنند. این رعایت نظم در نواختن ساز، از تاثیر موسیقی بر کودکان است و به همین دلیل می‌ توان گفت کودکانی که به آموزش نقاشی می پردازند و نقاشی می کنند از نظم خوبی برخوردار هستند.

افزایش سرعت یادگیری در سایر زمینه‌ها

افزایش سرعت یادگیری در سایر زمینه‌ ها

یکی از مزایای یادگیری موسیقی برای بچه‌ها و مزایای موسیقی بر سلامت ذهنی بچه‌ها این مورد است که سرعت یادگیری در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. علت این افزایش سرعت یادگیری در کودکان موارد متعددی است. از جمله‌ی این موارد می‌توان به افزایش سطح هوش، تمرکز، بالا رفتن قدرت حل مسئله و مسائلی از این دست علت‌های اصلی افزایش سرعت یادگیری هستند که می‌توانند در آینده برای یادگیری علوم مختلف به فرزند شما کمک کنند.

جمع بندی

اگر شما هم قصد دارید یک فعالیت فوق برنامه برای کودک دلبندتان داشته باشید آموزش و یادگیری موسیقی یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرگرم کردن کودکان است.در این مقاله به تاثیر موسیقی بر کودکان پرداختیم و به مواردی همچون افزایش سرعت یادگیری، بالا رفتن اعتماد به نفس، یادگیری مهارت‌های اجتماعی، افزایش هوش و حافظه و… اشاره کردیم.

و طبق یکی از مقاله های معتبر سایت childrencentral از اینکه تا انتهای این مقاله تاثیر موسیقی بر کودکان همراه ما بودید از شما عزیزان سپاسگزاریم. ابزار و سازهای موسیقی کودک، شناخت ویژگی آن ها مسئله بسیار مهمی است.از آنجا که یکی از مهم ‌ترین موارد در موسیقی درک ریتم است، علاوه بر دو ساز اصلی “بلز” و “هنگ درام” ساز‌های بسیار زیادی برای آموزش و درک ریتم به کودکان ساخته و عرضه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *