آموزشی

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

Intellectual and mental chance toy

بر اساس گزارش روانشناسان و پژوهشگران تأکید بسیار زیادی بر فواید اسباب بازی فکری برای کودکان دارند. اما مسلما برای همه‌ی والدین این سوال مطرح می‌شود که فایده بازی فکری برای کودکانی که در سنین پر جنب و جوش هستند، چیست؟

آیا فواید اسباب بازی فکری برای کودکان تنها معطوف به آرام نشستن آن‌ها و آسایش والدین است یا این بازی‌های فی ‌نفسه برای کودکان نیز سودمند هستند؟ حقیقت این است که فراوانی مزایایی بازی های فکری برای کودک امری اثبات شده است که جنبه‌های گوناگون ذهنی، جسمی، فردی و اجتماعی دارد.

فواید انواع اسباب بازی فکری برای کودکان

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

اسباب بازی فکری :

اسباب بازی فکری از جمله وسایلی است که برای گذراندن اوقات فراغت و سرگرمی استفاده می شود. با هدف و اختیار کامل انتخاب شده است و موجب ایجاد هیجان می شود. اسباب بازی فکری اکثر برای کودکان و گاهی بزرگسالان تفریح و وسرگرمی را به وجود می آورد. بازی هایی که فکری هستند تنها برای کودکان مناسب نیستند.

از آنجایی که اختیاری است بزرگسالان هم می توانند از آن بهره مند شوند. این نوع از بازی ها در خارج از کشور و اقلیم ها در زمینه های اجتماعی با هم مختلف می باشند.

برای همین بازی های  فکری بر اساس اقلیم ها دارای فعالیت های خاصی هستند. اکثر امروزه بیشتر بازی ها به صورت اینترنتی انجام می گیرد. اما روز به روز هم سازندگان و هم فروشندگان بازی های  فکری در تلاش هستند که با درست کردن و ارائه نوع جدید، این بازی ها از یاد نرود.

فواید انواع اسباب بازی فکری برای کودکان :

اسباب بازی فکری در چه شکل های طراحی می شوند؟

از آنجایی که اسباب بازی فکری برای آموزش کودکان طراحی شده است، اغلب به شیوه ساده در عین حال محبوب و جذاب تهیه و طراحی شده اند. همانطور که میدانید کودکان علاقه بسیاری به وسایل و تجهیزات بزرگسالان دارند.

اما استفاده از این ابزار برای کودکان ایمن نخواهد بود. همچنین این تجهیزات را نمی توان اسباب بازی های فکری نام برد. به همین دلیل ما به اشیایی در شکل  اسباب بازی نیاز داریم تا به کودکان آموزش فکری دهیم که طرز استفاده از بعضی اشیاء به چه صورت می باشد. 

اسباب بازی فکری چگونه باعث رشد مهارت های مهم در کودکان می شوند ؟

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان، اصلی ترین هدف از طراحی و ساخت اسباب بازی های آموزشی و فکری، آموزش به کودکان درباره چیزی است. این آموزش می تواند به صورت متفاوت فیزیکی، فکری و احساسی باشد.

لازم به یاد آوری است بدانید اسباب بازی فکری یک موضوع خاص را به کودکان آموزش می دهد. همچنین به کودک کمک می کند تا مهارت های جدیدی مانند مهارت های حرکتی ظریف، هماهنگی دست وچشم، مهارت های صحبت کردن را در خود افزایش دهد.

یکی از پرکاربردترین و موثرترین فواید اسباب بازی فکری برای کودکان رشد و تقویت مغز، پازل و لگو است. پازل و لگو برخی مهارت ها را در کودکان تقویت می کند.

که این مهارت ها عبارتند از:

آگاهی فضایی

بالا بردن دامنه توجه کودک

مهارت های حل مسئله

ایجاد هماهنگی میان دست و چشم

تشخیص و شناسایی شکل و رنگ ها از یکدیگر

خیلی از اسباب بازی آموزشی و فکری دیگر که به رشد و تقویت مغز کمک می کند عبارتند از:

لگو، بلوک های چوبی و تخم مرغ شانسی، اسباب بازی پازلی، پسرانه، ایرانی، توپ و لیوان پازلی، اسباب بازی شانسی  و …

چند نوع فواید اسباب بازی های فکری

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

چند نوع از فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

لذت بخش نمودن آموزش فکری برای کودکان

یکی دیگر از فواید اسباب بازی فکری برای کودکان این است که والدین با استفاده از این اسباب بازی ها سرگرمی و آموزشی می توانند به راحتی مفاهیمی مانند رنگ ها، جهت ها، شکل های هندسی و مهارت های اساسی را به کودکان خردسال بیآموزند.

این مفاهیم در طول بازی بطور مداوم در حال تکرار است و به راحتی در ذهن کودک حک می شود. در قسمت بازی فکری کودکان می توانند تعداد بسیار زیادی از این بازی ها را پیدا کنید.

پیشنهاد مطالعه: اسباب بازی شانسی فکری و ذهنی

افزایش مهارت های اجتماعی از طریق فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

اسباب بازی های  فکری به وسیله قرار دادن کودکان در جمع، آزمون و خطا، مذاکره و روحیه تلاشگری را افزایش می دهد.

کودک در زمان بازی، بارها شکست و پیروزی را تجربه می کند و از هر شکست چیزی می آموزد. که در مهارت  کسب تجربه روحیه او را خیلی قوی تر می کند. مسئولیت پذیری یکی دیگر ازفواید اسباب بازی فکری برای کودکان و آموزشی برای کودکان است که به وسیله انتخاب کودکان در طی  بازی تبعاتی را به دنبال دارد.

که  باعث می شود کودک یاد بگیرد که در طول یک فرآیند هر نتیجه ای که به دست می آید نتیجه ی انتخاب خود ما که در آن مسیر حاصل می شود.

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان در میان همسالان

هرچه رو به جلوتر میرویم خانواده ها کم جمعیت تر می شوند یا جمع های کودکان خلوت تر و بی سر و صدا تر می گردد. این موضوع  باعث گوشه گیری کودکان شده و فرایند رشد اجتماعی کودکان را کند می کند.

بازی های فکری و اموزشی باعث می شود که کودک در جمع های کوچک هم بتواند راهی برای برقراری ارتباط با همسالان یا بزرگترها پیدا کند و رشد اجتماعی او را افزایش می دهد.

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان به خصوص در سنین نوجوانی بیشتر مشخص می شود چون در این سن نوجوانان نیاز به تعامل سالم با والدین و همسالان دارند و بازی های فکری با استفاده از مکانیسم مشارکت و خالی کردن هیجان می توانند این تعامل را به خوبی ایجاد کنند.

یادگیری مهارتهای زندگی

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان، با بازی کردن  کودکان مهارت های متفاوتی را یاد  می گیرند. اما یکی از اصولی ترین این مهارت ها، مهارت های زندگی است. کودکان با استفاده از اسباب بازی ها می تواند، خودشان را در نقش های متفاوتی  تصور کند.

در خیلی  از بازی های  کودکان به همراه دوستانشان نقش های متفاوتی را برعهده می گیرند. آن ها همه تلاش خود را می کنند تا در نقش و مسئولیتی که برعهده گرفته اند، بهترین عملکردشان را نشان بدهند.

با استفاده از اسباب بازی ها کودکان یاد می گیرند تا به شکل بهتر و ساده تر این مهارت ها را بیاموزند.

بازی فکری در افزایش ضریب هوشی کودک موثر است

اصولا اسباب ‌بازی‌های فکری به‌ گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که بتوانند میزان هماهنگی دست و چشم، مهارت‌های حرکتی و تشخیصی کودکان و قدرت حفظ کردن مطالب توسط آنها را بهبود بخشند.

طبق تجربه، کودکانی که در جهت گسترش این مهارت‌ها رشد پیدا می کنند، از ضریب هوشی بالاتری برخورد دارند.

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان،  خوشبختانه چون اغلب اسباب‌ بازی‌های فکری سرگرم‌ کننده هستند، بچه‌ها می‌توانند در عین بازی کردن برای یادگیری دقیق مهارت‌های عملی نیز تلاش کنند. از نظر کارشناسان، این مورد از فواید بازی فکری کودکان واقعا ستودنی است.

اهمیت بازی فکری برای کودکان

شما به ‌عنوان پدر و مادرها  در مورد اهمیت داشتن اسباب بازی در رشد کودکان چه می‌دانید؟ آیا تا به حال به اهمیت خرید اسباب بازی دقت کرده‌اید؟ مطالعات نشان می دهد که کودکان ذاتا کنجکاو هستند و محیط اطراف خود چیزهای جدید را کشف  می کنند.

به‌همین‌ علت، مدام به کنجکاوی در دنیای اطراف خود می‌پردازد و این امر بخشی از روند طبیعی رشد و تکامل آن‌ها دریادگیری محسوب می‎شود.

از نظر کارشناسان با خرید اسباب بازی های فکری و آموزشی کودکان با سرعت بیشتری محیط و پیرامون خود را درک میکنند.

هر چند که امروزه مدل و طرح‌های متفاوتی  از اسباب بازی در بازار وجود دارد اما شما باید با توجه به ضریب هوشی و سن کودک خود بازی‌های مناسب را انتخاب و تهیه کنید.

بازی‌های فکری ازآنجایی‌که یکی از  مهم ترین دسته‌های اسباب بازی محسوب می‎شوند.

فواید اسباب بازی فکری برای کودکان، اسباب‌بازی‌های فکری و آموزشی معمولا به یادگیری دنیای اطراف، تامین کنجکاوی و بهبود قدرت خلاقیت کودکان، افزایش ضریب هوشی،  منابعی مناسب  برای سرگرمی که از روند رشد طبیعی کودکان حمایت می‌کنند.

فروش عمده اسباب بازی شانسی فکری

همیشه نزدیک به دو دهه است که اسباب بازی شانسی به طریق متفاوت به بازار عرضه می شود و هر کسی در هرسنی علاقه بسیار زیادی داشت تا بتواند شانس خودشان را امتحان کنند. این روش یک نوع محبوبیت خاصی برای مشتریان ایجاد می کرد که مشتری را راضی می کرد تا اقدام به خرید آن کند.

هدف ما از تولید اسباب بازهای شانسی کاملا ایرانی با شناخت دقیق از شخصیت و نیازمندهای کودک ایرانی است در صورت اینکه برای تولید کنندگان اسباب بازهای شانسی از صفر تا صد در سایت تولیدی بازرگانی هدهد وجود دارد.

 

 

2 دیدگاه در “فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

 1. امیر کمالی گفت:

  سلام لطفا بازهای فکری بیشتری را معرفی کنید. ممنون از مطالب خوبتون

  1. اسباب بازی شانسی گفت:

   درود بر شما
   بله حتما
   سپاس از نظر خوب شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *