آموزشی

آموزش غذا خوردن به کودکان

آموزش غذا خوردن به کودکان

با سلام به یکی دیگر از مقالات هدهد با موضوع آموزش غذا خوردن به کودکان (Teaching children to eat) همراه ما باشید. همان‌طور که میدانید غذا ها و عادت های غذایی ناسالم در دنیای کودکی می‌تواند فرزند شما را تا بزرگ سالی همراهی کنند که اعم از مشکلات سلامتی و بد غذایی می‌تواند تمام زندگی همراهشان باشد؛ اما شما می‌توانید با آموزش صحیح در کودکی زندگیشان را برای دورانی سالم آماده کنید. بهتر است آموزش غذا خوردن به کودکان را از نونهالی آغاز کنید زیرا فرزندتان در آینده به مشکل بر نخواهند خورد.

خوردن خوراکی ها، اهداف متعددی را برآورده می‌کند ممکن است خوشمزه، سرگرم کننده و از نظر فرهنگی اهمیت داشته باشد و با میل کردنشان در کنار دوستان و خانواده فرصت هایی را برای گفت وگو و ارتباط فراهم کند؛ اما مهم ترین دلیل خوردن سلامتی است که مخصوصاً بچه ها در سال های اول زندگیشان نیاز به ویتامین، کلسیم و پروتئین دارند.

در واقع تغذیه اول دارو است! زیرا با تغذیه سالم خوردن می‌توانید باعث پیشگیری از بیماری هایی مانند چاقی، کلسترول و دیابت در سنین بالاتر شود. قصد داریم در ادامه به نکاتی اشاره کنیم که به شما کمک کند تا به فرزندانتان عادات غذایی سالم را آموزش دهید. در ادامه راهکار هایی مؤثر در رابطه با آموزش غذا خوردن به کودکان را به شما خواهیم گفت.

همکاری با کودک در غذا درست کردن

همکاری با کودک در غذا درست کردن

راه های زیادی برای آموزش غذا خوردن به کودکان وجود دارد اما همکاری در تهیه آن بهترین روش است! مانند بزرگ‌ تر ها بچه ها نیز دوست دارند در انتخاب و آماده کردن آنچه می‌خواهند دخالت داشته باشند و دادن گزینه های مختلف می‌تواند به آن‌ها احساس استقلال بدهد؛ راه های زیادی وجود دارد برای شریک کردن فرزندتان در انتخاب و تهیه آن که در ادامه چند نمونه را به شما میگوییم.

مثلاً آن هارا به فروشگاه مواد غذایی ببرید و پیش روی آن‌ها انتخاب های ساده بگذارید؛ بگویید آیا سیب سبز را بیشتر دوست داری یا سیب سرخ و به همین شکل کمک آن هارا در کار خود دخیل کنید از آنها بخواهید که سبزیجات مورد نظرشان را خودشان انتخاب کرده و در کنار تغذیه میل کنند و از آنها بخاهید در آماده کردن سبزیجات به شما کمک کند؛ این کار باعث میشود سبزیجات را کامل خورده و به خوردن آن‌ها علاقه‌مند شوند.

فواید صبحانه خوردن برای کودکان

با صبحانه نیز می‌توانید پروسه آموزش غذا خوردن به کودکان را کامل کنید! همه وعده های غذایی مهم هستند اما خوردن یک صبحانه سالم می‌تواند به فرزند شما انرژی لازم برای گذراندن روز بدهد. نگران نباشید نیازی نیست صبحانه خیلی پیچیده و گران قیمت باشد فقط کافی است چیزی ساده و مغذی باشد تا بچه ها را به حرکت درآورده و به آن‌ها انرژی بدهد؛ شما می‌توانید برای صبحانه از نان پنیر و گردو، نان کره بادام زمینی و عسل، نان و یک الی دو تخم مرغ آب پز شده استفاده کنید و یا یک لیوان شیر و چند تکه میوه را داخل مخلوط کن انداخته و سپس به فرزند خود بدهید.

مقابله با سفارش غذای انتخابی کودکان

مقابله با سفارش غذای انتخابی کودکان

نکته دیگری که در آموزش غذا خوردن به کودکان ضروری است مقابله با غذای انتخابی است. شاید بگویید غیر ممکن است که با ترجیحات انتخابی تغذیه بچه ها مقابله کنید اما با کمی صبر و هدف گذاری می‌توانید انجامش دهید! برای این کار می‌توانید در بشقاب کودک 3 غذای مختلف بگذارید مثلاً سالاد برنج و تخم مرغ و به او حق انتخاب دهید که حداقل دو نوع از این خوراکی هارا میل کند. اگر بهانه گرفت و غذای دیگری درخاست کرد برای او تهیه نکنید و وعده درست کردن آن خوراکی را در زمان دیگری بدهید.

برای کودکانی که در مقطع مهد کودک و بالاتر هستند اگر به غذایی نه گفتند مجبورشان کنید 3 قاشق از آن خوراکی بخورند و بعد نظرشان را بگویند؛ و طبق گفته متخصصین ممکن است در 15 بار اولی که غذایی را امتحان می‌کنند بگویند خوششان نیامده اما در دفعات بعدی علاقه نشان دهند.

نوشیدن آب در کودکان

در آموزش غذا خوردن به کودکان نوشین آب نیز یکی از مواردی است که باید رعایت شود. معمولاً بچه ها در طول روز خودشان را با آب میوه ها و یا شیر کاکائو سیراب می‌کنند و ممکن است وقتی از مدرسه به خانه میایند تشنه باشند و حتی این مسئله را درک نکنند. بهتر است در طول روز قبل از خوردن میان وعده آن‌ها را وادار کنید که یک لیوان و یا بیشتر آب بنوشند.

متخصصان تغذیه میگویند که ممکن است آنها در صورت کم آبی گاهی اوقات فکر کنند گرسنه شان است در حالی که تشنه هستند و همچنین مهم است که به آن ها یاد آوری کنید که هرگز بیش از حد معقول آب ننوشند زیرا ممکن است با مشکلاتی مانند حالت تهوع و ناراحتی معده روبه‌رو شوند. برای انگیزه بخشیدن به این مسئله می‌توانید کمی طعم دهنده به آّب اضافه کنید و یا از لیوان و بطری های شکیل و زیبا برای وادار کردن کودکان به نوشیدن آب استفاده کنید.

تعیین زمان برای آموزش غذا خوردن به کودکان

در آموزش غذا خوردن به کودکان، سعی کنید وعده های غذایی و همچنین میان وعده هارا در ساعات مشخصی به فرزندتان بدهید و همچنین باید به عنوان یک خانواده وعده های غذایی را صرف کنید و از تنهایی خوراکی دادن به فرزندتان پرهیز کنید زیرا صرف خوراکی ها به عنوان یک خانواده برای اهداف اجتماعی، توسعه فردی و احساسی بسیار مفید است و همچنین میان وعده هارا فراموش نکنید، زیرا میان وعده ها فرصتی برای وقت گذاشتن و آموزش نیز میشود و در کنار فوایدی که دارد، باعث میشود بچه ها کمتر به خوردن خوراکی های مضر باشند.

برای آموزش غذا خوردن به کودکان وعده های غذایی را به مدت خاصی محدود کنید مثلاً 30 دقیقه زیرا باعث می‌شود بچه ها در حین خوردن تمرکز بیشتری داشته و کمتر به بازی گوشی بپردازند.

غذاهای متفاوت برای کودکان

غذاهای متفاوت برای کودکان

آموزش غذا خوردن به کودکان در سنین 1 تا 3 سالگی بسیار می‌تواند مؤثر تر واقع شود زیرا نوزادان یک تا 3 ساله معمولاً از این لذت می‌برند که هر چیز دم دستی را در دهان خود قرار دهند شما می‌توانید از این ویژگی بهره ببرید و از این سن استفاده کنید تا انواع غذاهای متفاوت را به آن‌ها بدهید؛ می‌توانید غذا هارا با انواع طعم ها، رنگ ها، دما و بافت هارا ارائه دهید. این امر خیلی به تغذیه خوب و خوردن اکثر غذاها در سنین بالاتر کمک می‌کند. هنگامی که اولین بار یک غذا را به او می‌دهید، سعی کنید مقدار کمی باشد مثلاً نصف یک قاشق چای‌خوری؛

به کودک خود تغذیه های خیلی سفت و سخت و یا چسب ناک ندهید و در هنگام اضافه کردن ادویه و نمک دقت کنید که مقدارش خیلی کم باشد که دچار بروز حساسیت نشود و از دادن شیرینی ها و کوکی ها به فرزندانتان خودداری کنید زیرا ممکن است در آموزش غذا خوردن به کودکان اختلال ایجاد کند و اشتهای کودک را به غذا هایی با ارزش غذایی بالا کم کند.

جمع بندی

در انتهای وبلاگ آموزش غذا خوردن به کودکان،طبق گفته سایت health.clevelandclinic عادات غذایی سالم در بچه ها بسیار امر ضروری میباشد و نباید نادیده گرفته شود و میتواند بصورت مستقیم روی شخصیت فرزندانمان تاثیر بگذارد. آموزش غذا خوردن به کودکان باید با صبر و حوصله انجام شود و سعی کنید از همه راه هایی که به شما معرفی کردیم، استفاده کنید تا این آموزش به بهترین نحو انجام شود. کودکان میبایست غذاهای متفاوتی میل کنند تا در آینده امتحان کردن غذاهای جدید برای او لذت بخش باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *