آموزشی

اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان

اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان

در این مقاله با معرفی بهترین اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان در خدمت شما هستیم. بازی بخش مهم زندگی یک کودک است.شکوفایی و رشد کودکان نیازمند حضور آنها در محیط‌های پر از رنگ و بازی می باشد. یکی از چالش های والدین در انتخاب بهترین اسباب‌ بازی‌ برای آموزش رنگ ها به کودکان در سنین مختلف است.

رنگ اسباب‌بازی‌ها یکی از مهمترین ویژگی های مناسب بودن آنهاست.یادگیری رنگ ها برای کودکان نیز یک کار چالش برانگیز اما سرگرم کننده است. کودک شما به سرعت متوجه می شود که رنگ های مختلف وجود دارند و می تواند آنها را نامگذاری کند.

کودکان از زمان تولد قادر به دیدن هستند ولی تشخیص رنگ ها برای آنها دشوار و تدریجی است.رنگ یکی از مهمترین ویژگی هایی است که می‌تواند در تخمین و ارزیابی یک شی به ما کمک کند.

کودکان نیز از حس بینایی خود به همراه رنگ و نور استفاده می‌‍کنند. پس در ادامه مطلب با معرفی بهترین اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان همراه ما باشید.

آموزش رنگ به کودکان

مزیت های اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان

اولین تجربه های رنگ آمیزی در کودکان با خط خطی کردن به نمایش در می آِید. تمایل به استفاده از رنگ ها توسط کودکان در نقاشی ها بیانگر شخصیت و تفکرات اوست.

و حتی میتوان از طریق آموزش رنگ به کودکان بر ترس ها و فشار های ذهنی که ممکن است بر آن ها وارد آمده است آَشکار شد و نسبت به برطرف کردن آن ها اقدام نمود.

همچنین شناخت شخصیت درون گرا و برون گرا بودن کودکان نیز از طریق تحلیل رنگ ها قابل ارزیابی است. پس انتخاب بهترین اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان راهی درست و مطمئن است.

اثرات رنگ ها بر کودکان

 • شخصیت شناسی

رنگ ها میتوانند به عنوان راهی برای شخصیت شناسی کودکان باشند.اشتیاق کودکان نوپا به انتخاب رنگ مورد علاقه برای لباس یا وسایلش به او کمک میکند ت اسبک شخصیتی خود را بشناسد.

 • جلب توجه و ایجاد تمرکز

رنگ ها براساس روشن وملایم بودن تاثیرات مختلفی بر کودکان میگذارند،مثلا رنگ های روشن محرک هستند و باعث جلب توجه و ایجاد تمرکز کودکان میشود در صورتی که رنگ های ملایم تر آرامش بخش هستند وبه حس تمرکز میدهند.

 • درک بهتر احساسات

رنگ ها ابزار ارزشمندی برای درک بهتر احساسات کودکان هستند و کودکان میتوانند یاد بگیرند که احساسات را با رنگ های  مختلف مرتبط کنند که اینکار به بیان بهتر احساسات آنها می انجامد و همچنین باعث میشود آن ها احساسا ت دیگران را بهتر درک کند.این کار باعث روابط مثبت با دوستان،خانواده و مراقبان می شود. اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان مزیت های زیادی دارد که در ادامه بیشتر به آن میپردازیم.

روش های آموزش رنگ به کودکان

روش های آموزش رنگ به کودکان

اما یکی از نکات مهم در بحث اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان، روش های آموزش رنگ به کودکان است که با شناخت درست از این موضوع می توانید آموزش خوبی را تجربه کنید.

1-رنگ آمیزی

یک بسته مداد شمعی  یا مداد رنگی با رنگ های شاد برای هر کودکی جذاب است. در جعبه مداد شمعی یا مداد رنگی انتخاب های زیادی برای رنگ آمیزی وجود دارد اما تعداد زیاد رنگ برای آموزش رنگ به کودکان دردسر ساز است.

برای آشنایی بهتر کودکان با رنگ ها بهتر است یک رنگ که برایش جذاب تر است را انتخاب کند. با این روش هر بار با تمرکز روی یک رنگ کودک به آن رنگ تسلط بیشتری پیدا میکند.

هنگامی که کودک رنگ مورد علاقه خود را انتخاب میکند  خلاقیت و توانایی خود را افزایش میدهد. یک صفحه کاغذ رنگ آمیزی به کودکتان بدهید و به او خط خطی کردن و رنگ آمیزی تصاویر را نشان دهید.

بهتر است تا رنگ مورد نظرش را با محیط پیرامون تطبیق دهید. و پس از آموزش یک رنگ،رنگ دیگری انتخاب کنید. پس یکی از اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان می تونید مداد رنگی ها باشد.

2-رنگ لباس ها را ست کنید

میتوانید از کودک خود بخواهید لباس ها را براساس رنگ مشخصی انتخاب کند یا میتوانید با او یک مسابقه دهید که لباس هایش را براساس رنگ دسته بندی کند مانند شلوارها یا پیراهن های هم رنگ.

3-آموزش رنگ به کودکان با استفاده از غذاها و میوه ها

یکی از بهترین آموزش هایی که کودکان از طریق آن رنگ ها را میتوانند یاد بگیرند، آموزش رنگ به کودکان با استفاده از غذاها و میوه هاست. ما در دنیای پیرامونمان غذاها و میوه هایی متنوعی داریم که از این طریق کودکان هم از غذا خوردن لذت می برند و هم رنگ ها را یاد میگیرند.

یا آنکه میتوانید از کودکان بخواهید میوه ها را از طریق رنگ هایشان بشناسند و یاد بگیرند و  در هر بار استفاده از آن ها نام رنگ را تکرار کند و یا آن رنگ را در بین میوه ها پیدا کند.

آموزش رنگ به کودکان با استفاده از غذاها و میوه ها

4-برای روزتان یک رنگ انتخاب کنید

برای روزتان یک رنگ انتخاب کنید و با کودکتان وسایل و اشیا هم رنگ را در خانه و محیط اطراف پیدا کنید.یا می توانید تنقلات با همان تم رنگی را به او بدهید و او را تشویق  به استفاده از لباس های مناسب رنگ همان روز کنید.روز بعدی این کار را با یک رنگ جدید تکرار کنید.

5-اینترنت و بازی های آنلاین

اینترنت و بازی های آنلاین فرصت خوبی برای یادگیری رنگ ها هستند و این بازی ها یک فعالیت تعاملی هستند که به مهارت های ابتدایی کار با وسایل الکترونیکی نیازمند است.

6-شناخت رنگ ها با اسباب بازی

کودکان بازی با اسباب بازی ها را دوست دارند و این راه را می توان  با انتخاب بهترین اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان هموار کرد.

مثلا یکی از راحت ترین روش های این بازی این است که چند اسباب بازی با رنگ های مختلف را کنار هم بچینید و با گذاشتن چند سبد مختلف از کودکتان بخواهید هر اسباب بازی را متناسب با هر رنگ داخل سبد بگذارد و مرتب کند. اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان باعث درک بیشتر از محیط پیرامون خود میشود.

تعدادی  از بازی های مناسب یادگیری راحت تر در کودکان

تعدادی  از بازی های مناسب یادگیری راحت تر در کودکان

1-پازل های رنگی

در این پازل ها، بسته به نحوه قرار دادن هر قطعه،شکل های گوناگون ظاهر میشود. این بازی به تقویت تشخیص رنگ ها و شکل ها در کودکان کمک میکند.

2-اسباب بازی های طبقه بندی رنگی

3- اسباب بازی های موسیقی رنگی

4-کتاب های آموزشی

بسیاری از کتاب‌های کودکان اشکال و رنگ‌ها را آموزش می‌دهند. تهیه این کتاب ها برای کودکان می تواند یادگیری را تقویت کند. خواندن کتاب های جذاب و رنگارنگ راهی عالی برای آموزش و معرفی رنگ ها به فرزندتان است. کتاب هایی را برای فرزندانتان تهیه کنید که از کودکتان میخواهد به رنگ های موجود در صفحه اشاره کند یا الگوی مشابهی را رنگ آمیزی کند.

5- فلش کارت های رنگی

فلش کارت ها روشی عالی برای آموزش رنگ ها هستند. شما می توانید فلش کارت های خود را بسازید یا آنها را به صورت آماده خریداری کنید. فلش کارت ها باعث تمرکر کودک بر رنگ ها یا کلمات همراه با رنگ ها می شود.بیشتر فلش کارت ها شکل هایی داخل خود دارند که میتواند عدد هم باشد.

کلام آخر

در این مطلب با آموزش اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان در خدمت شما بودیم. بازی کردن برای کودکان لذت بخش ترین لحظات آن ها میباشد و اسباب بازی ها میتواند در این راه ابزارهای تربیت شما باشند.

در این مقاله نحوه آموزش اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان گفته شد و به یاد داشته باشد در این راه همراه کودکتان و صبور باشید.یادگیری رنگ ها و تلفیق آن با بازی کردن فرصت یادگیری خوبی برای کودکان است و فراموش نکنید که این آموزش ها باید برای کودکان جذاب ولذت بخش باشد.

2 دیدگاه در “اسباب بازی برای آموزش رنگ ها به کودکان

 1. محمدحسین باقری گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون
  به نظرم راه هایی که برای آموزش رنگ ها به کودکان گفتید خیلی میتونه کمک کننده باشه برای والدین

  1. ادمین محتوا گفت:

   سلام خدمت شما
   ممنون از لطف شما امیدواریم کمک کوچیکی به شما کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *