راهنمای خرید

اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی

اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی

با سلام خدمت دوستان و همراهان همیشگی هدهد. امروز هم با یک مطلب اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی در خدمت شما هستیم. کودکان استثنایی درواقع به کسانی گفته میشود که با اختلالات رفتاری، ناتوانی‌های یادگیری، اختلالات توجه و هماهنگی، اوتیسم و دیگر مشکلات مرتبط با توسعه مربوط میشود.

این بچه ها به کمک‌های خاصی برای موفقیت در محیط آموزشی و اجتماعی نیاز دارند و برای ارتقای کیفیت زندگی خود، نیاز به پشتیبانی و مراقبت ویژه دارند و والدین آنها باید بیشتر از کودکان عادی برای آنها وقت بگذارند تا بتوانند در آینده در اجتماع حضور پیداکرده و به تنهایی کار های خود را انجام دهند.

در سنین پایین اسباب بازی ها برای آن ها می توانند بسیار کمک کننده باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه از اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی را معرفی کرده و نکاتی را بازگو کنیم.

نقش اسباب بازی در درمان کودکان استثنایی

نقش اسباب بازی در درمان کودکان استثنایی

اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی، میتواند بیشتر از این که جنبه ی سرگرمی داشته باشند، درمان کننده باشد بخصوص برای آن هایی که از نظر عاطفی، حرکات حسی، شناختی، اجتماعی و زبانی دچار مشکل هستند.

توجه داشته باشید برای بچه هایی که دچار مشکل حرکتی میباشند، باید اسباب بازی های تهیه کنید که در آنها درگیری فیزیکی ایجاد کند و باعث تقویت اندام حرکتی کودک شوند؛ این هم باید بدانید که هر چقدر در کنار کودکتان بازی های دونفره خلاقانه انجام دهید، روند درمانی سریع تر طی میشند و باعث متعادل شدن احساسات کودک خواهد بود.

معرفی اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی

معرفی اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی

در واقع اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی با افراد عادی فرق چندانی ندارد فقط باید دقت داشته باشید که برای آنهایی که در دسته ی کم توان قرار دارند اسباب بازی هایی با مکانیزم ساده تری خریداری کنید زیرا اگر سرگرمی های پیچیده ای برای او تهیه کنید از بازی کردن دل زده میشوند.

ما در ادامه قصد داریم به شما تعدادی از اسباب بازی هایی که میتواند روند درمانی آن ها را بهبود ببخشد را به شما معرفی خواهیم نمود.

  • عروسک های پولیشی و صوتی: این نوع عروسک ها بسیار نرم، سبک و قابل حمل هستند و برخی از آنها چراغ دار و دارای بلندگوی صوتی هستند و بسیار مناسب برای تقویت حواس 5 گانه ی کودکان کم توان هستند.
  • استخر آب بازی: آّب بازی یکی از کار هایی است که تمام بچه ها از آن لذت میبرند اما توجه داشته باشید که در کودکان استثنایی علاوه بر احساس لذت و سرگرمی باعث تقویت احساسات آنها نیز بوده و همچنین مناسب آن دسته ای می باشد که از مشکلات حرکتی و جسمی رنج میبرند.
  • لگو و پازل: با کمک لگو ها و پازل ها می توانند تمرکز خود را تقویت کنند و علاوه بر سرگرم کننده بودن، بچه ها میتوانند حیوانات و شخصیت های کارتونی را یادگرفته و همچنین حافظه تصویریشان تقویت میشود.
  • توپ بازی: بسیاری از کودکان کم توان بخصوص آنهایی که از مشکلت حسی و لامسه و همچنین مشکلات تحرکی رنج میبرند نیاز دارند که برایشان یک توپ سبک تهیه کنید و همراه آنها به بازی کردن با توپ بپردازید؛ شما میتوانید حداقل روزی 3 ساعت بازی های تحرکی با آن ها انجام دهید.

همچنین، مهم است که از اسباب بازی‌هایی که بیش از حد تحریک ‌کننده هستند، مانند الکترونیکی با نور و صدای خیلی زیاد، خودداری شود. انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی باید با توجه به علایق و سطح توانایی کودک انجام شود.

نکات مهم در انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان استثنائی

نکات مهم در انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان استثنائی

کودکان استثنایی نیاز های ویژه ای دارند که می توانید از اسباب بازی های مناسب برای ارتقاء توانایی و توسعه مهارت های آنها استفاده کنید همچنین اجناسی که انتخاب می کنید باید دارای ویژگی های زیر باشد.

ساختار مختلف

اسباب بازی هایی که از مواد گوناگون ساخته شده است و سطوح مختلفی از لمس کردن را فراهم میکند و میتواند برای کودکان با اختلالات احساسی مفید واقع شود.

اسباب بازی های مشارکتی

همکاری کردن یکی از مهم ترین و موثر ترین راه های آموزشی به کودکان استثنائی میباشد که میتوانند همراه خواهر برادر، والدین و یا حتی در مدرارس با همکلاسی های خود بازی کنند.

سادگی

اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی، بهتر است ساده باشد تا کودک شما بتواند در صورت تنها بودن با آن ها به راحتی بازی کرده و سرگرم شوند.

جذابیت

یکی از ویژگی هایی که کودکان استثنایی دارند این است که علاقه خاصی به بازی کردن با اسباب بازی ها به صورت انفرادی را ندارند و اینجاست که شما باید با انتخاب وسایل سرگرم کننده جذاب و خوش رنگ، میل آن ها را به بازی کردن افزایش دهید.

ایمنی

توجه داشته باشید اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی بایستی نرم بوده و لبه های تیز نداشته باشد تا کودکان خودشان را زخمی نکنند و همچنین باید از استحکام بالایی برخوردار باشد تا آن ها بتوانند با شیوه خودشان با آن ها بازی کنند.

سبکی

یک مساله که حائز اهمیت است، وزن اسباب بازی است که در این موارد بهتر است سبک باشد تا بتوانند آن ها را در سراسر منزل و حتی بیرون از خانه حمل کرده و نیازی به شما نداشته باشند.

جمع بندی

امروز با مطلب اسباب بازی مناسب کودکان استثنایی در خدمت شما بودیم. در حین انتخاب و خرید وسایل سرگرمی برای این دسته از بچه ها توجه کنید که آن ها به وسایل خریداری شده اشتیاق نشان دهد و بازی هایی را برای او انتخاب کنید که به روحیه آن ها نزدیک بوده که بتواند در روند درمان تاثیرات مثبت بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *