آموزشی

آموزش نظم به کودکان

آموزش نظم به کودکان

سلام به یکی دیگر از مقالات هدهد درباره آموزش نظم به کودکان (teaching discipline children) خوش آمدید.نظم و انضباط نقشی اساسی در آینده کودک دارد و اگر به آن توجه نشود، آسیب‌های زیادی را برای کودک و والدین بوجود می‌آورد. همواره والدین در تلاشند تا مهارت‌های فرزندانشان را پرورش دهند و منظم بودن کودک، نقش مهمی در تقویت بهتر او در این مهارت‌ها دارد.

والدین اگر به منظم بودن کودکشان توجه نکنند، آن‌ها به مرور تنبل، خسته، بی‌حوصله و پرخاشگر شده که کنترل او را در سنین بالاتر سخت و در مواردی غیرممکن می‌کند. در ادامه شما را با آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی و نقش والدین در آن آشنا خواهیم کرد.

آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی چه فوایدی دارد؟

فواید آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی

نظم و انضباط کودکان برای والدین بسیار حائز اهمیت است زیرا این مهارت به آن‌ ها کمک می‌کند تا رفتار مناسب و خودکنترلی را بیاموزند. والدین می‌ توانند با آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی کمک به اصلاح رفتار های نادرست آن‌ ها کنند و این به معنای تشویق به رفتار درست و ایجاد رابطه‌ ای قوی و ایمن با فرزندتان است.

آن‌ها یاد خواهند گرفت که انتخاب درست و نادرست چگونه است و با این مفاهیم آشنا می‌شوند. پس می‌توان پذیرفت این آموزش‌ها می‌تواند قدرت انتخاب را در کودکان تقویت و افزایش دهد و او را برای مسائل بزرگ‌تر آینده، آماده‌تر کند.

نقش والدین در نظم کودکان

والدین می‌توانند زمانی که کودکشان با اسباب بازی‌های خود بازی می‌کند او را همراهی کنند. کودکان در سنین پایین سعی می‌کنند تا چیزی را که می‌ بینند را تکرار کنند.

پس می‌توان درک کرد که مهارت یادگیری در سنین پایین، قوی‌تر و در بهترین حالت خود است. والدین با همراهی کودک خود در بازی علاوه‌بر تقویت دیگر مهارت‌های او می‌توانند در جمع کردن وسایلش به او کمک کنند.

الگو برداری

کودکان با دیدن صحنه مرتب کردن یا جمع کردن اسباب بازی‌ها و یا لگو های ساختنی خود توسط پدر و مادر، شروع به کمک کردن به آن‌ ها می‌کند. پدر و مادر می‌ توانند با تشویق او این باور را در او ایجاد کنید که کار درستی را انجام می‌ دهد.

در مراحل بعدی چون کودک می‌داند اسباب بازی‌هایش متعلق به او هستند خود به تنهایی آن‌ها را مرتب می‌کند و این امر باعث ایجاد حس منظم بودن در کودک می‌کند. در نتیجه می‌توان پذیرفت که والدین نقشی اساسی در آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی دارند.

بهترین سن برای یادگیری نظم به کودکان

بهترین سن برای یادگیری نظم به کودکان

والدین می‌توانند از سنین 1 سالگی شروع به آموزش نظم به کودکان خود کنند. البته نباید انتظار داشته باشند که کودک خود در آن سن چیزی را یاد بگیرد و شروع به انجام آن کند. کودک در سنین پایین قدرت درک و ادراک پایینی از قوانین دارد، ولی او با نگاه کردن علاقه زیادی به تقلید و انجام آن دارد بدون اینکه مفهومی از کار خود را درک کند.

درک شدن نظم

بهترین سن برای درک کودک از رفتار و گفتار والدین و قوانین نظم 4 سالگی است. در این سن هر کاری را که والدین برای آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی انجام داده‌ اند، برای کودک قابل درک است و متوجه می‌ شود بعد از بازی باید وسایل خود را جمع کند.

او همچنین متوجه می‌شود که منظم بودن فقط در مرتب کردن اسباب بازی‌هایش خلاصه نمی‌شود. پس سعی می‌کند در مرتب کردن دیگر وسایل اتاقش و حتی خانه نقش مهمی ایفا کند.

آموزش نظم به کودکان به کمک تشویق و پاداش

یکی از راه‌های کمک به آموزش نظم به کودکان دادن پاداش به آن‌ها است. کودکان علاقه زیادی به گرفتن هدیه دارند و این امر آن‌ها شاد و خوشحال می‌کند.

اگر کودک بعد از بازی با اسباب بازی‌هایش آن‌ها جمع نمی‌کند، والدین می‌توانند با دادن پاداش‌هایی مانند خوراکی یا اسباب بازی، آن‌ها را در مرتب کردن وسایلش تشویق کنند. البته برای آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی نیاز نیست که حتما برای او چیزی بخرید.

رفتار خوش نشان دادن توسط والدین

گاهی با یک لبخند یا همراهی او در بازی کردن و حتی بردن او به محلی تفریحی می‌تواند در او شوقی ایجاد کنید. این شوق به او کمک می‌کند تا در پایان بازی کردنش با اسباب بازی‌ ها شروع به جمع کردن و مرتب کردن آن‌ها کند. البته والدین برای این موضوع باید مراقب باشند که این تشویق و پاداش تبدیل به باج‌دهی نشود که عادت بدی برای کودک به شمار می‌رود.

اسباب بازی‌ های مناسب آموزش نظم به کودکان

استفاده از اسباب بازی‌ هایی که الگو و نظم خاصی دارند کمک می‌کنند تا آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی را خیلی بهتر به آن‌ها آموزش دهید. این اسباب بازی‌ها با روش‌های ایده‌آلی نظم و ترتیب را به کودکان آموزش می‌دهند.

بازی‌ها بهترین مرجع برای جمع‌ آوری اطلاعات برای کودکان به شمار می‌روند. انتخاب اسباب بازی درست کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر نکات آموزشی که در زندگی واقعی قابل استفاده است را به کودکان انتقال دهید. اسباب بازی‌هایی مانند بازی‌های فکری، لگو، پازل و غیره از موثرترین وسایل بازی هستند که مفهوم نظم و ترتیب را به صورت عملی به کودکان منتقل می‌کنند.

این بازی‌ها علاوه‌بر نظم و چیدمان مخصوص به خود در بازی، جعبه و باکس مختص به خود را برای قرار دادن قطعات خود در آن دارند. کودک می‌فهمد به همان‌گونه که بازی خود را از جعبه آن خارج کرده تا با آن بازی کند، بعد از بازی باید آن را دوباره درون جعبه خود قرار دهد.

چه وسایلی می‌توانند به مرتب کردن اتاق کودک کمک کنند؟

وسایل کمک کننده به نظم اتاق

والدین می‌توانند با نصب کمد دیواری، میز کار و قفسه‌های پلاستیکی فضایی را برای مرتب کردن وسیله‌های کودکان مهیا کنند. آن‌ها به مرور درک می‌کنند که وسیله‌های خود را در کدام محل و با چه نظمی قرار دهند. با این کار برای مرتب کردن وسایل خود الگوسازی می‌کنند و این به رشد مهارت‌های او و خلاقیتش کمک می‌کند.

و طبق گفته سایت ncbi تهیه نمودن باکس‌های کوچک روی میز و در کمد او می‌تواند به کودک این را بیاموزد که هر باکس برای چه وسیله و اسباب بازی باید استفاده شود. در نتیجه می‌توان نقش محل نگهداری اسباب بازی‌ها را موثر در آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی دانست.

اسباب بازی‌های نانچیکو، کارت بازی، کتابچه هوش و سرگرمی و دفترچه بازی فکری کودکان از بهترین نمونه‌های اسباب بازی‌های آموزشی هستند که می‌توانید از مجموعه هدهد تهیه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مفهوم آموزش نظم به کودکان با اسباب بازی و نقش والدین در نظم و انضباط کودکان آشنا کنیم.

همچنین سعی شد که نحوه‌های آموزش دادن و حتی تشویق کودکان به امر انضباط برای شما گفته شود. علاوه‌براین درباره انواع بازی‌ها و وسایلی که کمک می‌کند به کودکان تا در آینده فردی منظم باشند نیز صحبت شد.

نظر شما چیست؟ آیا آموزش با اسباب بازی‌ها را می‌پسندید؟ اصلا حوصله بازی با کودک خود را دارید؟ بهترین اسباب بازی‌های آموزشی از نظر شما کدامند؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید و در صورت دریافت مشاوره با کارشناسان ما در مجموعه هدهد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *