آموزشی

اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی های مناسب کودکان 2 تا 5 سال

این بخش ایده هایی برای انتخاب اسباب بازی های مناسب کودکان ارائه می کند که با کودک شما رشد می کنند، او را به چالش می کشند و مهارت های زبان بدن، فکرکردن، زبان و مهارت های اجتماعی احساسی او را پرورش می دهند، در ادامه با انواع اسباب بازی های مناسب کودکان آشنا میشویم.

اسباب بازی های مناسب کودکان برای رشد مطلوب کودک ضروری است زیرا به رفاه شناختی، فیزیکی، اجتماعی و عاطفی کودکان و نوجوانان کمک می کند همچنین فرصتی ایده ال برای والدین وسایر مراقبان فراهم میکنند تا به واسطه اسباب بازی ها با کودکان تعامل داشته باشند..

بچه ها عاشق اسباب بازی هستند. اما زمانی که در راهروی فروشگاه اسباب بازی هستید، متوجه میشوید که انتخاب اسباب بازی های مناسب کودکان، نوزادان، کودکان نوپا، پیش‌دبستانی یا بچه‌های مدرسه‌ای می‌تواند مشکل باشد.

اسباب بازی های مناسب کودکان در عین ایمن و سرگرم کننده بودن باید با مرحله رشد کودک هم متناسب باشند.

کودکان پیش دبستانی و مهدکودک نسبت به کودکان نوپا توجه بیشتری دارند. معمولاً آنها زیاد صحبت می کنند و سؤالات زیادی می پرسند. آنها دوست دارند با مهارت های فیزیکی خود چیزهای جدیدی را آزمایش کنند

در سن 2تا5سال، بازی کودکان هدفمند است و مهارت های حرکتی که برای تکمیل پازل یا سا ختن بلاک لازم است را دارند.

کودکان این سن با استفاده از تخیل خود برای ایجاد وسایل نقلیه-ساختمان ها-حیوانات و موارد دیگر از این بلاک ها استفاده میکنند.

این اسباب بازی ها، باعث ایجاد جرقه در تخیل کودک شما می شوند و به او کمک می کنند تا مهارت های حل مساله و مهارت های تفکر منطقی را توسعه دهد. کودکان با لذت بردن از بازی ها وانمود میکنند که از رفتار اطرافیانشان تقلید میکنند.

همچنین در این سن کودکان از کلیه حواس خود استفاده میکنند و به همین دلیل به اسباب بازی هایی که صدا تولید میکنند مثل عروسک های سخنگو و تلفن هایی که زنگ میزنند بیشتر توجه میکنند.

در این سن زمان بسیار خوبی برای معرفی یک اسباب بازی سواری نیز هست به طوری که کودک بتواند آن را با استفاده از هردوپا به حرکت در آورند همچنین در این سن توانایی یادگیری فوق العاده ای دارند و زمان خوبی برای تهیه اسباب بازی های آموزشی برای اوست. اسباب بازی های مناسب کودکان در هر سنی متفاوت میباشد.

 

ویژگی اسباب بازی های مناسب کودکان

اما در این بین فراموش نکنید که ویژگی  اسباب بازی های مناسب کودکان انتخابی شما بسیار مهم و تاثیرگذار است است. پس به نکات گفته شده توجه فرمایید.

1-جذاب و لذت بخش

اسباب بازی باید برای کودک با  انگیزه و محرک باشد و بتواند کودک را جلب کند؛ اگر بازی با اسباب بازی همراه با موفقیت باشد ، کودک به ادامه بازی تشویق می گردد

2-جنس مناسب

دوام و استحکام اسباب بازی از  ویژگی‌های ضروری یک اسباب بازی مناسب است

 3-ایجاد تحرک

در دنیای امروز و با  پیشرفت تکنولوژی، اغلب اسباب بازی‌ها به صورت دیجیتالی و رایانه‌ای شده اند.. این نوع بازی‌ها درکنار جنبه های خوب آموزشی اگر از کنترل خارج شوند باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری در کودک خواهند شد.

یک‌جا نشستن و عدم تحرک در کودکان علاوه بر ایجاد اختلال در اعضا و جوارح باعث آسیب های روحی در کودک میشود..

4-واقع گرایی

اسباب بازی ها باید با دنیای اطراف کودک تعامل داشته باشد و در واقع اسباب بازی هایی که حس انجام کارهای بزرگ را به کودک بدهد

5-ایجاد خلاقیت و حس کنجکاوی

اسباب بازی هاییی مثل لگو-ساختنی به دلیل خلق شی های جدید توسط کودک جزو بهترین موارد هستند

6-تکامل ویژگی های روانی و جسمانی

بازی های مناسب سن کودکان باعث رشد ذهنی و حرکتی مثل گنجینه لغات-شناسایی خصوصیات افراد مختلف-اجرای فرمان های پیچیده و کسب هماهنگی عضلانی میشوند.

7-دوری از خشونت

اسباب بازی نباید کودک را به سمت خشونت هدایت کند و همچنین صداهای بلند نداشته باشند

8-ایمن و دور از خطر

اسباب بازی هایی که کودکان با ان سروکار دارند باید مطمئن و بی خطر باشند و مواردی مثل (لمس کردن آن ها باعث خراش و بریدگی نشود- شکننده نباشند- قابل شستشو باشد) زیر در آن ها  رعایت شده باشد

9-پرورش قوای ذهنی

در این سن باید از بازی هایی استفاده شود که با دانش روانشناسی و علوم تربیتی طراحی شده اند که اغلب شامل بازی های فکری می شوند.

این 9 ویژگی اسباب بازی خوب مهم‌ترین مواردی هستند که در خرید اسباب بازی برای فرزندان 3 تا 5 سالتان باید به آن‌ها توجه کنید

چتد نکته زمان خرید اسباب بازی های مناسب کودکان

1-برچسب روی اسباب بازی را بخوانید

2- به دنبال اسباب بازی هایی باشید که به خوبی ساخته شده اند

3- از خرید اسباب بازی هایی ساخته شده با مواد سمی خودداری کنید

4- اسباب بازی های برقی باید دارای تایید باشند..

بهترین اسباب بازی های مناسب کودکان 2 تا 5 سال

 • تابلوهای آوایی
 • تبلت هایی با بازی های مناسب این سن
 • لگو
 • اکشن فیگورها
 • عروسک های همراه با لوازم جانبی
 • اسباب بازی های حمل و نقل
 • سه چرخه ها و چرخ دستی
 • آلات موسیقی اسباب بازی و پخش کننده های موسیقی مثل درام-مارکس و گیتار اسباب بازی
 • پازل ها که به افزایش میزان هوشیاری کودکان کمک میکند
 • بازی هایی که براساس طول-عرض-ارتفاع-شکا و رنگ مرتب میشوند
 • ابزار طراحی ونقاشی
 • کتاب های تصویری با جزئیات
 • بازی‌های شناور یا بازی‌هایی که مربوط به آب و شناوری هستند
 • اسباب بازی های شبیه به چیزهای واقعی مثل تلفن همراه-تلویزیون-آشپزخانه کوچک
 • حروف الفبا ، لوازم هنری مثل ماژیک ها، مداد رنگی
 • خمیر بازی یک یاز بهترین اسباب بازی ها برای این سن است زیرا در کنار تقویت مهارت های حل مسُله و خلاقیت-خمیربازی فرصتی عالی برای کودکان در تقلید و شبیه سازی است.

جمع بندی

باید به این موضوع توجه داشته باشیم که دنیای کودکان با بزرگترها کاملا متفاوت است.ما برای ارتباط درست و مفید با کودکان باید از وسایل دنیای خودشان کمک بگیریم و خواهیم دید که بچه ها راحت تر حرف های ما را متوجه میشوندو آموزش های ما را درک خواهند کرد..

در این مطلب به بررسی اسباب بازی مناسب سن 2تا5 سال پرداخته شده است. انتخاب اسباب بازی مناسب برای سن مورد نظر بسیار مهم است و با استفاده از اسباب بازی مناسب این سن، کودکان می‌توانند مهارت‌های تشخیصی ، حرکتی، اجتماعی ، توجهی، تخیلی و حل مسئله خود را بهبود بخشند.

با این مقاله، شما می‌توانید بهترین انتخاب را برای کودک خود داشته باشید و به او کمک کنید که با اسباب بازی مناسب برای سن خود، سرگرم شود و همزمان یاد بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *