آموزشی

کاردستی

انواع کاردستی برای کودکان

کاردستی ایجاد یک اثر هنری است که توسط انسان با استفاده از خرجکار ها و ابزار های مختلف انجام می شود که می تواند فعالیتی مفید با استفاده از لوازم دور ریختنی باشد. و علاوه بر این که باعث سرگرمی می شود، می تواند باعث تقویت مهارت های گوناگون به کودکان شود.

برای ساخت یک اثرهنری توسط کودکان می توانیم از وسایلی مانند کاغذ، چوب، نخ و پلاستیک استفاده کنیم؛ این فعالیت فواید زیادی برای کودکان دارد که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

انواع کاردستی برای کودکان

انواع کاردستی برای کودکان

کودکان علاقه دارند که از مهارت های خود استفاده کنند، این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در آن ها می شود و ذوق و اشتیاق آن ها را برای انجام کار گروهی زیاد می کند. هر زمان که کودک خواست کاردستی بسازد، اجازه دهید که او با استفاده از خلاقیت خود این کار انجام دهد و ازآن لذت ببرد.

بچه ها با تلفیق وسایل مختلف به هم یاد می گیرند که چگونه خلق کنند و از اشیای بی جان ،اثری متفاوت و زیبا بسازند. انجام این کار باعث می شود که آن ها از اظطراب و استرس دور شوند و طعم ساختن چیزی با دست های خود را بچشند.

ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی

انجام این کار با وسایل و ابزارهای بلا استفاده یک ایده خلاقانه است که به حفظ محیط زیست کمک می کند و باعث ایجاد خلاقیت در بچه ها می شود.

وسایلی مانند پلاستیک، نخ، بطری های پلاستیکی، خاک، قوطی کنسرو و چوب ابزارهایی هستند دور ریختنی هستند که می توان با آن ها یک اثر هنری خلق و تولید کرد.

ساخت کاردستی نیاز به کمی ابتکار دارد که با تعدادی ابزار ساده می توان آن را تولید کرد. والدین می توانند با حمایت و دادن انگیزه به فرزندان خود ان ها را تشویق کنند تا از توانایی های خود استفاده کنند.

کاردستی دخترانه

کاردستی دخترانه

فعالیتی است که دختران با تلفیقی از وسایلی رنگارنگ،وسایل تزیینی،مهره های رنگ، سنگ ها،جعبه ها می توانند یک کار هنری از خود بسازند که برای آن ها جذاب است.این کار باعث پرورش استعداد آن ها می شودو قوه تخیل آن ها را تقویت می کند.

این کار باعث سرگرم شدن آن ها می شود. همچنین آن ها با استفاده از نمد و پارچه های رنگی می توانند عروسک های زیبایی را خلق کنند.

 کاردستی پسرانه

با استففاده از ابزارهایی مانند چوب بستنی، گیره، توپ ومقوا می توانند اسباب بازی هایی مانند هواپیما و ماشین بسازند، این کار باعث می شود آن ها در حل مساله قدرتمند شوند .بچه ها با استفاده از توانایی شان بخش های مختلف مغز شان رشد می کند.

کودکان از سن 3 سالگی می توانند شروع به ساهتن کاردستی کنند.

کاردستی با کاغذ

اوریگامی یکی دیگر از آن کارهایی است که توسط دست و استفاده از کاغذ انجام می شود. اموزش ساخت انواع اوریگامی برای بچه ها نوعی تفریح محسوب می شود که از آن لذت می برند.

انجام این کار برای فرندتان نوعی سرگرمی حساب می شود. همچنین زمانی که پدر و مادر به کوک خود کمک می کنند آن ها اوقات خوشی را سپری می کنند. با استفاده از کاغذ های رنگی و رنگ ها ی انگشتی و آبرنگ بچه ها می توانند یک فعالیت هنری انجام دهند.

فواید ساخت کاردستی

ساخت کاردستی برای کودکان یک نوع سرگرمی محسوب می شود زیرا کودکان با ساخت کاردستی با حواس پنج گانه خود ارتباط برقرار می کنند و این کار باعث تقویت مهارت های حرکتی و افزایش مهارت اجتماعی و تقویت عضلات در کودکان می شود.

فرزندان تان را تشویق به انجام خلق کارهای هنری کنید، تلفیق کارهنر و کار دست باعث می شود که به صورت هم زمان ذهن و دست کودک هماهنگ با هم کار کند، این کار دقت او را افزایش می دهد.

انجام این کار باعث تقویت یادگیری و حافظه بصری در آن ها می شود. کودک با انجام این کار با رنگ ها و اشیا ها و حیوانات آشنا می شود و شمارش را یاد می گیرد. ساخت کاردستی و آموزش آن به بچه ها کاری بسیار مفید است زیرا باعث استعداد یابی آنان می شود و سرعت عمل شان افزایش می یابد.

لوازم مناسب برای ساختن کاردستی

لوازم مناسب برای ساختن کاردستی

برای خلق یک کار با دست توسط کودک باید ببینید که ابتدا کودک به چه وسایلی علاقه دارد و جذب چه رنگ هایی می شود و با توجه به قوه تخیلش دوست دارد که چه کاردستی بسازد و در ادامه به انواع کاردستی اشاره می کنیم.

  • چوبی
  • نخ
  • کاغذ و رنگ
  • پلاستیک و لوازم دور ریختنی

هم زمان که کودکان در حال چسباندن اشیا به هم هستند می توان به آن ها بازی و موسیقی و قصه گویی را آموزش داد. ذهن آن ها اماده دریافت انواع آموزش های مختلف است که این کار روند سرعت آموزش را سریع می کند.

هم زمان که کودک هم شعر می خواند و هم حواسش به مویقی یا آمووزشی است که از مربی خود می گیرد باعث می شود که کودک ذهنی باز و خلاق پیدا کند.

کودکان که هم زمان از دست خود استفاده می کنند و اشیا های مختلفی را رنگ می کنند یا می چسبانند باعث می شود که مهارت های فیزیکی آن ها تقویت شود.

از طریق ساخت کارهای هنری به فرزندتان می توانید کار گروهی و مسوولیت پذیری را به آنان آموزش دهید. آن ها به راحتی می توانند هم زمان هم شعر حفظ کنند و هم فعالیت کنند و هم بازی کنند.

جمع بندی

کاردستی خلق یک اثر هنری که توسط  انسان ها انجام می شود. از طریق وسایلی که دیگر قابل ستفاده نیستند و یا کاربردی ندارند، از تلفیق این وسایل  با هم می توان یک شی جدید ساخت.

بچه ها از ساخت یک کاری که خود انجام می دهند بسیار لذت می برند. این کار باعث می شود که اعتماد به نفس آن ها افزایش پیدا کند و در برقراری ارتباط با مربی و هم سن سالان خود پیشرفت کنند.

با توجه به مطلب سایت parents.highlights با استفاده از رنگ ها،کاغذ ها می توان اشیاهای مختفی را ساخت که برای فرزندتان جذاب باشد. آن ها از این که کنارشان می نشینید و زمان می گذارید بسیار لذت می برند،همچنین باعث نزدیک تر شدن و شما به آن ها می شود و آن ها را سرگرم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *