سلامت کودک

تمیز کردن اسباب بازی ها

تمیز کردن اسباب بازی ها

سلام و درود خدمت همراهان هدهد؛ امروز با موضوع تمیز کردن اسباب بازی ها (Cleaning toys) در خدمت شما هستیم. اسباب بازی ها یک وسیله مهم در رشد و تربیت کودکان هستند.

زیرا کودکان عاشق اسباب بازی هایشان بوده و آن هارا از دارایی های خود می‌دانند و به همین دلیل باعث می‌شود که همیشه همراهشان باشد و باعث می‌شود با آن‌ها بخوابند و یا سر غذا روی میز و یا در دهانشان قرار دهند. همین دلیل باعث می‌شود که شستن و ضد عفونی کردن اسباب بازی ها امری مهم و حیاتی در سلامت فرزندانمان باشد.

پس سوال اینکه آیا اسباب بازی هارا تمیز کنیم نیست! زیرا لوازمی که کودکان زیاد با آن ها سرو کار دارند باید هفته ای یک یا دوبار تمیز شوند و آن هایی که ممکن است بیرون از خانه ببرند باید روزانه تمیز و ضد عفونی شوند؛ ما در ادامه این مقاله درباره روش های مؤثر تمیز کردن اسباب بازی ها بپردازیم. این مقاله سعی بر این دارد که به سلامت شما و خانواده تان کمک کند.

چگونه اسباب بازی های پلاستیکی را تمیز کنم؟

چگونه اسباب بازی های پلاستیکی را تمیز کنم؟

برای تمیز کردن اسباب بازی های پلاستیکی می‌توانید خیلی ساده با محلول ضد عفونی کننده آن‌ها تمیز کنید. برای این کار محلول الکلی را روی آن اسپری کرده و بعد از 5 دقیقه با یک دستمال خشک آن را پاک کنید و اطمینان حاصل کنید که روی آن ها لکه ای جا نماند.

و همچنین اگر کودک شما ممکن است آن هارا در دهان خود بگذارد بعد از ضد عفونی کردن یک بار با مایع ظرفشویی آن را تمیز بشویید زیرا ممکن است ویروس و یا باکتری روی آن ها جا بماند و همچنین می‌توانید در ماشین ظرف شویی نیز گذاشته و بشویید و اگر آن ها اسباب بازی ریز بودند و در ماشین لباس شویی جا نمی‌گرفتند آن هارا در یک توری بگذارید درش را ببندید و بعد اقدام به شستشو کنید.

چگونه اسباب بازی های حمام را تمیز کنم؟

لوازم حمام اغلب از پلاستیک های فشرده سخت و یا نرم تولید می‌شوند. برای تمیز کردن اسباب بازی های حمام، پیشنهاد می‌شود مانند اسباب بازی های پلاستیکی اول ضدعفونی شوند و سپس با مواد شوینده تمیز آن‌ها را بشویید.

اسباب بازی های حمام را حتما بشوئید

در شستن اسباب بازی های حمام که از جنس سیلیکون هستند مانند اردک آب بازی، شاید به این فکر کنید که لوازم حمام نیازی به شستن ندارند اما سخت در اشتباهید زیرا به دلیل قرار گرفتن در رطوبت زیاد کامل خشک نمی‌شوند و همین دلیل محیطی برای رشد قارچ ها و باکتری های ویروسی ایجاد کند و اکثراً روی اسباب بازی های حمام یک سوراخ تعبیه شده است که پس از حمام ممکن است درون آن‌ها آب یا کف درون آن جمع شده و خارج نشوند و شما می‌بایست داخل آن هارا نیز تمیز و ضد عفونی کنید.

روش تمیز کردن اسباب بازی های چوبی

برای تمیز کردن اسباب بازی های چوبی نیازی نیست حساسیت به خرج دهید زیرا چوب می‌تواند به‌صورت طبیعی خود را ضدعفونی کند و به اندازه نمونه های پلاستیکی حساس نیست. هرگز لوازم چوبی را کامل وارد آب نکنید زیرا به دلیل جنس حساسی که دارد ممکن است زیر چوب آب رفته و باعث تغییر شکل بشود؛

می‌توانید برای تمیز کردن از محلول آّب و صابون و یا کمی سرکه را با اسفنج نرم به آرامی روی اسباب بازی چوبیتان کشیده و بگذارید در فضای باز بدون رطوبت کاملاً خشک شود و اگر چوب دارای لکه ای بود که پاک نمی‌شد می‌توانید با یک سنباده به آرامی روی آن بکشید تا پاک شود.

روش شستن عروسک پولیشی

روش شستن عروسک پولیشی

شستن عروسک های پنبه ای و یا پولیشی بسیار واجب است زیرا آن‌ها همراهان خواب، همبازی و همسر کودکانمان هستند و ممکن است با صورت و یا دهان فرزندانمان تماس داشته باشد از آنجایی که این عروسک ها از جنس های حساسی تولید می‌شوند بهتر است از برچسب مراقبتی که همراه با نام شرکت بر روی عروسک دوخته شده است برای شستن راهنمایی بگیرید و یا به سایت سازنده عروسک بروید.

ضد باکتری کردن

برای تمیز کردن اسباب بازی های پولیشی، بهتر است اول مطمئن شوید که رنگ پس نمی دهند و سپس در ماشین لباسشویی بیندازید. برای آزمایش رنگ دهی ابتدا چند قطره آب گرم روی عروسک بریزید و سپس با یک دستمال سفید روی آن بکشید این‌گونه متوجه می‌شوید که رنگ پس می‌دهد یا خیر.

و اگر به ماشین لباسشویی دسترسی ندارید می‌توانید از یک تشت آب سرد استفاده کنید، مقداری مواد شوینده در آن بریزید و عروسک را به آرامی ماساژ دهید و بعد با آب گرم آبکشی نمایید.

نحوه ی تمیز کردن کتاب ها

کتاب ها در دسته اسباب بازی ها نیستند اما به این دلیل که به ‌صورت مکرر توسط کودکان لمس می‌شوند و ممکن است چسبناک شود و یا خوراکی روی آن ریخته و خشک شود، می‌تواند باعث رشد باکتری و ویروس ها شود.

این را در نظر داشته باشید که فقط جلد کتاب هارا می‌توانید تمیز کنید و اگر نگران ویروس و باکتری ها در صفحات کتاب هستید می‌توانید آن هارا به مدت دو هفته در یک جعبه قرنطینه کنید و بعد، از آن استفاده کنید. بهتر است برای تمیز کرد جلد کتاب ها از اسپری آّب و الکل و یک دستمال کاغذی استفاده کنید.

راهنمای تمیز کردن اسباب بازی های برقی و باطری خور

راهنمای تمیز کردن اسباب بازی های برقی و باطری خور

برای شستن این نوع لوازم بازی ابتدا بروشور محصول و یا سایت سازنده را مطالعه نمایید؛ اما در تمیز کردن اسباب بازی های برقی بهتر است فقط سطح آن هارا تمیز نموده و با استفاده از پارچه و یا دستمال مرطوب و اسپری ضدعفونی کننده انجام بپذیرد.

آگاهی از خطرات لوازم برقی

ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید و یا اگر باطری خور است باطری های دستگاه را درآورید و روی دستمال از ضد عفونی کننده اسپری کنید و روی دستگاه بکشید و بگذارید 5 دقیقه روی آن بماند و با دستمال تمیز پاک کنید و توجه داشته باشید روشن کردن مجدد اسباب بازی بگذارید تا بصورت کامل خشک شود.

جمع بندی

در مجموع مقاله تمیز کردن اسباب بازی ها باید بگوییم که هرچیزی که کودکان ممکن است با آن ارتباط لمسی و یا دهانی داشته باشند باید ضدعفونی شوند حتی اگر کودک می‌خواهد با موبایل بازی کند بهتر است قبل از آن با یک دستمال مرطوب همه جای موبایل تمیز شود.

و طبق گفته وبسایت kaercherbaby اگر در مرحله تمیز کردن اسباب بازی ها، کتاب ها و هر وسیله ای که کودکان با آنها رابطه مستقیم دارند باکتری و قارچ هارا مشاهده کردید بهتر است آن اسباب بازی را دور بریزید و یا می توانید آن اسباب بازی ها را در یک جعبه قرنتینه کتید و بعد از 2 هفته مجدد بشویید و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *