سلامت کودک

تست هوش کودکان

تست هوش کودکان

یکی از مفاهیم جذاب، زیبا، دلنشین و مورد توجه روانشناسان، تست هوش کودکان است که بسیاری از مردم و روانشناسان به دنبال روش‌ها و شیوه‌های اندازه‌گیری و ارزیابی آن هستند. برای تعریف هوش می‌توان به مهارت و توانایی کودک جهت یادگیری و درک مسائل و سازگاری او با محیط اطراف اشاره کرد.

همچنین به کارگیری درست از تجربیات گذشته، دارا بودن استدلال و داوری درست و بدست آوردن راهکارهای هوشمند و عاقلانه برای مقابله با مسائل را می‌توان به عنوان تعریفی از هوش پذیرفت. در ادامه با انواع تست هوش کودکان و شناسایی استعداد آن‌ها آشنا خواهید شد.

اسباب بازی مناسب تقویت هوش کودکان

اسباب بازی مناسب تقویت هوش کودکان

بسیاری از اسباب ‌بازی ‌ها در شناسایی هوش و استعداد کودکان موثر هستند و تاثیر مشابهی از انواع تست هوش کودکان را ارائه می‌دهند. این نوع اسباب ‌بازی‌ ها هوش کودک را به کار می‌گیرند و به پیشرفت آن کمک می‌کنند. اسباب ‌بازی ‌های مانند لگو و ساختنی، بازی‌های کارتی، منچ و مارپله، پازل‌ها و بازی‌های نقش آفرینی تاثیر به‌ سزایی در شناسایی و رشد مهارت و استعداد کودکان دارند.

انواع مدل‌های تست هوش برای کودکان

برای سنجش هوش کودکان می‌توان روش‌ها و تکنیک‌های معتبری را که کاربردی موثر دارند را استفاده کرد. این مدل تست هوش شامل ریون، وکسلر، آدمک، بوناردل، استنفورد – بینه، گاردنر،کتل و رینولدز است که در ادامه این روش‌ها را توضیح خواهیم داد.

تست هوش ریون

این نوع از تست هوش به صورت تصویری بوده و مناسب سنین 5 تا 10 سال است. تست هوش ریون به گونه‌ای طراحی شده که آزمون مفیدی برای سنجش تست هوش کودکان به شمار می‌رود.

آزمون ریون در سال 1947 به صورت رنگی و در قالب 36 سوال بوده و طبقه‌بندی آن از سه سطح A، B و AB تشکیل شده است. هر کدام از سطوح آن از 12 تست 6 گزینه‌ای تشکیل شده که فقط یک گزینه از شش گزینه آن صحیح می‌باشد. این نوع تست به این صورت است که در ابتدا تست‌ها ساده و در ادامه کار دشوار می‌شوند.

تست هوش وکسلر

یکی از مهمترین و معتبرترین تست‌های هوش که برای هوش سنجی کودکان و بزرگسالان استفاده می‌شود تست هوش وکسلر است. در این مدل از تست هوش کودکان، به روش عملی و زبانی ضریب هوش را به صورت جدا از هم محاسبه می‌کند.

از ویژگی‌های آزمون وکسلر می‌توان به طراحی آن اشاره کرد که بسیار آسان بوده و مناسب سن کودکان است. از دیگر ویژگی این آزمون دستورالعمل کلامی و پاسخ کلامی آن است و دیگر ویژگی آن رنگی بودن آزمون برای کودکان بوده که به جذابیت آن اضافه کرده است.

در تست هوش وکسلر سه آزمون کوچک وجود دارد که شامل خانه حیوانات، طراحی هندسی و جمله‌ها است. از هدف‌های مهم این تست هوش مشخص شدن درجه هوشیاری سن عقلی و بهره هوشی کودک است.

تست هوش هوش آدمک (گودیناف)

تست هوش هوش آدمک (گودیناف)

در این مدل از تست هوش کودکان به ترسیم آدمک‌ ها پرداخته می‌شود که روشی راحت و مطمئن است. این آزمون برای کودکانی که نمی‌توانند صحبت کنند یا نمی‌توانند بخوانند مناسب بوده و به منظور تعیین سن عقلی و بهره هوشی کودکان 3 تا 13 سال استفاده می‌شود.

تست هوش بوناردل

در این تست هوش کودکان که به صورت غیرکلامی بوده و از تصاویر استفاده می‌شود شامل 65 تصویر سوال است که 5 تصویر اول جهت تمرین و آشنا شدن با نحوه پاسخگویی می‌باشد. در این آزمون هر سوال شامل چند تصویر است که هر سری از تصاویر از دو گروه تشکیل می‌شوند و در یک ردیف قرار می‌گیرند. آزمون هوش بوناردل به منظور سنجش هوش کلی کودک یا بزرگسال استفاده می‌شود.

تست هوش استنفورد – بینه

در این نوع آزمون به شناخت و توانایی کلی ذهن پرداخته می‌شود و بر اساس سن کودک تنظیم و تهیه می‌شود. این روش به بررسی و ارزیابی مهارت‌های شناختی کودک که شامل یادگیری، توانایی حل مسئله و قضاوت، ارزیابی حافظه، دانش، استدلال، انجام محاسبات و توانایی استفاده از زبان پرداخته می‌شود.

تست هوش چندگانه گاردنر

گاردنر کسی است نسبت به تک بعدی دیدن هوش انتقاد داشته و خود مدل‌ هایی چندگانه را برای ارزیابی تست هوش کودکان ارائه داده است. در ابتدا مدل 7 گانه و سپس 9 گانه را ارائه داد که مدل 9 گانه او شامل هوش کلامی زبانی، ریاضی، فضایی، موسیقیایی، جنبشی حرکتی، درون فردی، طبیعت‌گرا و هوش وجودی است.

تست هوش کتل

این نوع تست هوش به صورت استاندارد و با درجه سخت‌تری نسبت به دیگر روش‌ها به عنوان ابزار مناسبی برای سنجش هوش غیرکلامی استفاده می‌شود.

تست هوش رینولدز

در این مدل از تست هوش کودکان ارزیابی قدرت هوش کودکان به شدت مورد سنجش قرار می‌گیرد. از این آزمون می‌توان برای ارزیابی استعدادهای شناختی کودکان، قدرت یادآوری تصاویر، کلمات، رفتارها و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود.

تست هوش با استفاده از چیدمان نقاط سیاه و سفید

در این روش برای سنجش هوش کودکان تصاویری را به صورت اشکالی با نقطه‌های سیاه و سفید قرار می‌دهند. از 6 عدد تصاویر یکی از آن‌ها نامشخص است و باید با استفاده از منطق و الگوی 5 تصویر دیگر تصویر نامشخص را در بین 6 گزینه پاسخ انتخاب کرد.

تست هوش دومینو

در این روش از ارزیابی تست هوش کودکان قطعاتی را با مفهوم محاسباتی یا الگو کنار هم قرار می‌دهند مانند لگو ها. کودکان با توجه به این الگوها و محاسبات پاسخ صحیح را از بین گزینه‌های داده شده برای قسمت مجهول سوال پیدا می‌کنند.

نحوه شناسایی استعداد کودکان

راه‌ های مختلفی برای شناسایی استعداد‌ های کودکان وجود دارد که یکی از آن‌ها تست هوش کودکان است. والدین می‌توانند با قرار دادن کودک در محیطی آزاد در کنار روانشناس یا مربی و با استفاده از تست ‌های هوش، پرسش و پاسخ، صحبت کردن با کودک و خواندن داستان برای کودک به شناسایی مهارت کودکان بپردازند.

روانشناس چگونه استعداد کودکان را ارزیابی می کند؟

روانشناس چگونه استعداد کودکان را ارزیابی می کند؟

روانشناس یا مربی می‌توانند ویژگی‌های کودکان مانند ارزیابی حافظه، میزان هوشیاری، محدوده لغات زیاد و گستره، حساسیت کودک، نوع تفکر و کنجکاوی کودک، توانایی حل مسئله و یادگیری بالا را مورد سنجش قرار دهند.

جمع‌ بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تعریف هوش و انواع تست هوش کودکان آشنا کنیم. حال که با اهمیت هوش کودکان و روش‌های تقویت آن آشنا شده‌اید، می‌توانید برای کشف استعدادهای کودکان خود و رشد و پیشرفت آینده آن‌ها بهترین انتخاب را کنید.

که طبق مقاله mentalup شرکت بازرگانی هدهد که به صورت عمده اسباب‌بازی‌های مفید و باکیفیتی را ارائه می‌دهد همواره تلاش کرده تا به تقویت هوش کودکان و شناسایی و پیشرفت استعدادهای آن‌ها کمک کرده باشد. جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش با کارشناسان ما در این مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *