سلامت کودک

زبان بدن کودکان

زبان بدن کودکان

زبان بدن کودکان (Children’s body language) در واقع زمانی اطفاق میوفتد که هنگام بازی کردن، آن ها یک سری حرکات از خودشان نشان می دهند مانند دست و پا کوبیدن، پریدن و یا حتی خنده های ناگهانی،این رفتار ها حاوی اطلاعاتی از قبیل هیجانی شدن و احساسات درونی آن ها می باشند که در آن لحضه دارند.

و همچنین لازم است بدانید که کودکان قادر به مخفی سازی احساساتشان نیستند و حس هایی مانند ترس، اظطراب، دروغ گفتن و… به میزان بسیار زیادی در بدن آن ها وجود دارد. پس زبان بدن امری بسیار مهم است که وللدین و مربیان می بایست به آن توجه کنند تا بتوانند کودک خود را درک کنند و روی زبان بدن کودکان تاثیرات مثبت بگذارند.

ما به عنوان بزرگسالان درگیر زبان بدن خود نیستیم. اما اگر شما کودک نوزاد دارید، همیشه درحال مشاهده شدن توسط او هستید! کودکان در سنین ابتدایی رفتار پدر مادر خود را تقلید می کنند مثلا اگر به او لبخند بزنید او نیز این کار را انجام می دهد و در صورت نوازش کردن فرزندتان این عمل نیز روی شما نیز تکرار می شود.

زبان بدن در نوزاد

زبان بدن در نوزاد

در سنین ابتدایی همچنین کودکان سعی می کنند با صدا و خنده یا تکان دادن دست هایشان با شما ارتباط برقرار کنند که این خبر خوبی است زیرا زبان بدن کودکان در حال تقویت شدن است پس سعی کنید در نوزادی با فرزندتان همزبان با صحبت کردن، دست های خود را نیز حرکت بدهید تا آن بتوانند هر چه بیشتر از شما بیاموزند.

همچنین، هنگامی که کودکان از نوزادی به دوره خوردسالی می ‌رسند، استفاده آن ‌ها از اشاره و غرش کم کم کاهش می ‌یابد زیرا آن‌ها شروع به یادگیری چگونگی تشکیل کلمات می‌کنند. با این حال، حرکاتی مانند اشاره، در واقع به توسعه مهارت‌های ارتباطی و زبان بدن کودکان کمک می‌کند.

احساس بدست آوردن

وقتی که به یک اسباب ‌بازی اشاره می ‌کنند و شما آن را برایشان بر می‌دارید و به آن‌ها می‌دهید، احساس می‌کنند که چیزی را بدست آورده ‌اند، زیرا شما دقیقاً متوجه چه چیزی را به آن ‌ها گفته‌ اند. حتی یک لبخند ساده یا نشان دادن تقدیر، تقویت مثبتی را ارائه می ‌دهد که یک کودک نیاز دارد.

برقراری تماس چشمی با والدین

بازیابی تماس چشمی بسیار مهم است. زیرا نوزادان به تمایل به تمرکز بر روی چهره ‌های والدینشان دارند، از اهمیت آن می‌ترسد که از زمان تولد از تماس چشمی با کودک خود شروع کنید. آن‌ ها تمام چهره را، شامل چشم ‌ها، بررسی می‌کنند.

وقتی چهره ‌تان را نزدیک به چهره نوزاد می‌آورید، آن ‌ها تمایل دارند بازوهایشان را به سمت چهره ‌تان بالا ببرند. وقتی به چشم ‌هایشان نگاه کنید و به آن‌ها لبخند بزنید، آن‌ها به شما لبخند می‌زنند. پس به طور مختصر، یک کودک نیازی به مهارت‌های زبان بدن طبیعی ندارد. آن‌ها همه چیز را از شما یاد می‌گیرند و اقدامات و حرکات شما را تقلید می‌کنند.

نوزادان تمایل طبیعی به ارتباط دارند. ما به عنوان والدین معمولاً از زبان بدن و حرکات خود برای فهماندن آن‌ها استفاده می‌کنیم. وقتی آن‌ها متوجه می‌شوند، ما آن‌ها را ستوده و به آن‌ها لبخند می‌زنیم و هورا می‌کنیم. به طور طبیعی این آن‌ها را خوشحال می‌کند و آن‌ها می‌خواهند بیشتر یاد بگیرند.

تفسیر زبان بدن کودکان

تفسیر زبان بدن کودکان

و به همین ترتیب، این چرخه وقوع می‌یابد زمانی که آن‌ها رشد می‌کنند و درباره دنیای اطرافشان یاد می‌گیرند. این از خانه شروع می‌شود و سپس، هنگامی که رشد می‌کنند، به مهد کودک، پارک‌ ها و محل ‌های بازی و تفریحی می ‌رود که خود به نوعی زبان بدن کودکان می باشد.

این برای اعمال برنامه و قوانین با کودک شما استفاده می‌شود. آن‌ها همیشه دلیل پشت آنچه شما به آن‌ها می‌گویید را متوجه نمی شوند، اما اگر هم کلمات و هم زبان بدن را استفاده کنید، آن‌ها احساس اطمینان بیشتری نسبت به آنچه شما می‌گویید خواهند کرد. این کمک می‌کند تا ارتباط قوی بین والدین و فرزند شکل بگیرد.

درک احساسات از زبان بدن

احساسات از روی زبان بدن کودکان نمایان می شود؛ زمانی که آن ها ناراحت هستند از روی حالت دست ها و لبشان و همچنین دست پایشان که به زمین می کوبند می توان متوجه شد که آن ها از چیزی رنج می برند و دقیقا برعکس زمانی که کودکان خوشحال هستند نیز از زبان بدنشان پیداست. شما می توانید با استفاده از حرکات دستی خود و تغییر صدایتان برای مطابقت با شخصیت‌ ها، توجه آن ‌ها را جلب کنید.

احساسات از طریق زبان بدن بیان می‌شوند، به ویژه در کودکان. واکنش طبیعی آن‌ ها به وضعیت‌ های مختلف استفاده از زبان بدن است، حتی زمانی که می‌ توانند به جملات کامل صحبت کنند.

آن‌ ها احساس اهمیت بزرگی می‌کنند که وقتی خوشحال هستند، لبخند بزنند و با دستان خود در هوا بالزنند، یا وقتی ناراحت هستند با پاهای خود به زمین می‌کوبند و چهره‌شان را اخمو می‌کنند.

اهمیت آموزش زبان بدن به کودکان

مهم است که به یاد داشته باشید که مهم‌ترین لحظات زمانی هستند که به کودک خود نگاه کنید. زبان بدن منفی (نگاه نکردن به آن‌ها زمانی که با شما صحبت می‌کنند، یا سوالشان را نادیده می‌گیرید زیرا مشغول هستید)، مشکلاتی با زبان بدن کودکان ایجاد می‌کند.

شما ممکن است در حالی که در حال کار با کامپیوتر خود هستید و کودک شما احساس کلافگی می کند. این باعث افزایش استفاده از زبان بدن کودکان می‌شود و سعی می کنند با استفاده از زبان بدن به شما اطلاع دهند.

تلاش برای استفاده از زبان بدن کودکان برای تمرکز بر روی آن‌ها به افزایش اعتماد به نفس و ارزشمندی در آن‌ها کمک خواهد کرد. حتی اگر به مدت کوتاهی به آن‌ها تمرکز کنید، به آن‌ها توضیح دهید که به مدت پنج دقیقه زمان کاری نیاز دارید و به آن‌ها تضمین کنید که به محض اتمام کار به آن ها توجه خواهید کرد، شما به آن‌ها اظهار توجه کرده و نشان داده‌اید که به آنچه می گویند اهمیت می دهید.

اگر شما این زبان بدن مثبت را تمرین نکنید، احتمالاً خواهید دید که کودک شما با هدف جلب توجه، عمداً مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. این مسئله لذت‌بخش نخواهد بود و احتمالاً شما عصبانی خواهید شد و همه چیز درباره زبان بدن مثبتتان را فراموش خواهید کرد. این برای شما و کودکانتان یک وضعیت شکست‌آور است.

تمرینات زبان بدن کودکان

تمرینات زبان بدن کودکان

تمریناتی برای کودکان وجود دارد که می توانید با کمک آن ها آموزش های لازم را در رابطه با زبان بدن کودکان آموزش بدهید اما قبل از این کار لازم است در نظر داشته باشید که این تمرینات برای سنین بالای 4 سال می باشد.

برای نوزادان همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، فقط وقت گزاشتن و صحبت کردن همراه با تکان دادن دست و پا می باشد زیرا آن ها در 3 سال اول فقط از رفتار و حرکات بدن شما الگو برداری می کنند.

  1. اولین روش، بصورت مسابقه ای به تماشای چند دقیقه از یک فیلم بی صدا بپردازید و سعی کنید سردربیاورید که موضوع بحثشان چه چیزی می تواند باشد.
  2. روش بعد مشاهده حرکات کودک و سپس یادداشت برداری از آن ها است؛ این تمرین برای این است که دریابید فرزندتان در حالت های مختلف احساسی چه رفتاری نشان می دهند.
  3. روش سوم دقت کردن به حرکات مردم است؛ با کودک خود بنشینید و سعی کنید که از حرکات دست و پا و حتی صورت مردم سر در بیاورید و حدس بزنید که احساس آن فرد به چه صورت است؛ این روش کمک زیادی به الگو برداری حرکتی از دیگر افراد است.
  4. و در آخر با کودک خود راجب رفتاری که او در رابطه با موضوع خاصی انجام داده بعلاوه برداشت خود شما از آن رفتار صحبت کنید. مثلا بگویید از رفتاری که آن شب از تو سر زد من فلان برداشت را کردم.

جمع بندی

آموختیم که یادگیری زبان بدن کودکان از نوزادی شروع می شود و شما می توانید با توجه به رفتار های خود در نوزادی، و انجام تمرین های ذکر شده در خورد سالی زبان بدن کودک خود را بهتر کنید.

و همچنین طبق گفته سایت universalclass توجه داشته باشید که در صورتی که کودک شما به توجه شما نیاز داشت، حتی اگر در حال انجام کاری مهم بودید، به آن توجه کنید و در صورت حیاتی بودن کاری که دارید انجام می دهید از او وقت بخواهید و به او احترام بگذارید که این امر برای پیشرفت زبان بدن کودکان بسیار مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *