سلامت کودک

فواید شن بازی برای کودکان

فواید شن بازی برای کودکان

فواید شن بازی برای کودکان بی شمار است! که یکی از روش‌های بازی از نوع سرگرم‌کننده و جذاب است که در حالی که کودکان را سرگرم می‌کند، می‌تواند فواید بسیار مهمی داشته باشد. از فواید شن بازی، بالا رفتن میزان توانایی ‌های حرکتی دست کودکان است. کودکان با شن بازی می ‌توانند بافت‌های متفاوتی را با دست خود حس کنند و همچنین خالی و پر بودن چیزی رو درک نمایند. والدین نیاز ندارند که کودکان خود را برای شن بازی به کنار ساحل ببرند بلکه می‌توانند با خرید شن و ماسه‌های بهداشتی، شرایط انجام این بازی را در خانه فراهم کنید.

تاثیرات شن بازی روی کودکان

فواید شن بازی برای کودکان پیش دبستانی

شن بازی تاثیرات فراوانی بر روی کودکان می‌گذارد و شامل هماهنگی بین دست و چشم کودکان، تقویت عضلات، رشد خلاقیت ذهنی، حس لامسه، کمک به اجتماعی شدن کودک است. همچنین رشد گفتاری، رفع ترس در کودک و ایجاد فضایی برای بیان احساسات کودکان از دیگر فواید شن بازی برای کودکان است.

هماهنگی دست و چشم کودکان

یکی از فواید شن بازی برای کودکان ایجاد هماهنگی لازم بین دست و چشم آن ‌ها است. کودکان هنگامی با شن و ماسه بازی می‌کنند می‌خواهند تا شکل دلخواه خود را درست کنند. برای این کار چشم‌ هایشان مدام به سمت دست ‌هایشان حرکت می‌کند و این امر باعث هماهنگی بین دست و چشم آن‌ ها می‌شود.

تقویت عضلات و رشد خلاقیت ذهنی

هر حرکتی که در شن بازی انجام می ‌شود مانند فشار دادن شن‌ها، کوبیدن و ریز کردن شن ‌ها باعث تقویت عضلات دست در کودک می‌شود. پس شن بازی را می‌توان عاملی بر تقویت عضلانی کودکان شناخت که از فواید شن بازی برای کودکان به شمار می‌رود و والدین باید به آن توجه داشته باشند. کودکان با شن بازی شروع به تخیلات می‌کنند و اشکال دلخواه خود را در ذهنشان می ‌سازند و این عاملی در رشد خلاقیت ذهنی کودکان به شمار می‌رود.

درک حس لامسه کودک و اجتماعی شدن آن

زمانی که کودکان شروع به شن بازی می‌کنند با دست‌هایشان احساسات لامسه را درک می‌کنند. آن‌ها از نرمی و سفتی شن و ساختارهای شنی خود این مسئله را درک می‌کنند که هر چقدر شن بیشتری برای ساخت تصورات ذهنی خود استفاده شود سازه محکم‌تر و مقاوم‌تر خواهد بود. از فواید شن بازی برای کودکان می‌توان به اجتماعی شدن کودک اشاره کرد که این مهارت برای آینده کودک بسیار حائز اهمیت است. آن‌ها با علاقه‌ای که به شن بازی دارند تلاش می‌کنند تا با هم سن و سال‌های خود ارتباط برقرار کرده و با یکدیگر بازی کنند.

رفع ترس کودک و بیان احساسات آن

به گفته روانشناسان برای فواید شن بازی برای کودکان، می‌توان وسیله‌ای کمکی برای رفع و درمان ترس و وحشت کودکان به حساب آورد. کودکان وقتی از چیزی بترسند، در ذهن خود آن را مجسم می‌کنند و آن تخیل خودساخته به آن‌ها هجوم می‌آورد و مشکلات روحی فراوانی را سبب می‌شود. این مسئله را می‌توان پذیرفت که بازی ‌هایی مانند شن بازی می ‌توانند دلیلی بر حذف ترس و وحشت خیالی کودک باشند.

کودکان بوسیله بازی با شن می‌توانند تمام احساسات و افکارشان را از طریق ساختن اشکالی که می‌خواهند به ما منتقل کنند. از فواید شن بازی برای کودکان زمانی است که آن‌ها قادر به بیان احساسات خود نیستند پس می‌توانند عصبانیت و آرامش خود را با ساختن اشکال شنی به ما القا کنند.

آیا امکان شن بازی در منزل وجود دارد؟

آیا امکان شن بازی در منزل وجود دارد؟

برای اینکه بازی با شن و ماسه را برای کودکانتان فراهم کنید نیاز نیست که آن‌ها را به ساحل ببرید. از مشکلات و خطرات رفتن به ساحل برای کودکان وجود آلودگی و بیماری در شن و ماسه‌ها و وجود حشرات و جانورانی در زیر شن‌ها است. شما می‌توانید با خرید شن و ماسه ‌های بهداشتی یا سینی شن فضای بازی با شن‌ها را برای کودکانتان در منزل محیا کنید و از فواید شن بازی برای کودکان بهره‌ مند شوید.

شن بازی برای کودکان چند ساله مناسب است؟

این بازی برای کودکان زیر 3 سال توصیه نمی‌شود چون ممکن است شن و ماسه‌ها توسط کودک خورده شود و  در کنار فواید شن بازی برای کودکان، مشکلات جدی را برای او بوجود آورد. معمولا برای کودکان 4 سال به بالا این بازی مناسب بوده و والدین می‌توانند با تهیه آن کمک کنند تا رشد کودکشان روند سریع‌تری داشته باشد.

چگونه شن بازی می‌تواند نقش درمانی داشته باشد؟

شن بازی درمانی روشی موثر است برای شناسایی و بررسی مشکلات درونی کودکان که در قالب اضطراب و افسردگی خود را نشان می‌دهند. این روش غیرکلامی بوده و در آن بیمار و روانشناس ارتباطی کلامی نداشته و فقط از طریق بازی با شن ‌ها مشکلات کودک برای روانکاو بروز داده می‌شود. در این روش کودک با حس امنیت و آرامش شروع به بازی می‌کند و اشکال دلخواه خود در محیطی شنی ایجاد می‌کند. در این فضا روانشناس نقشی خاموش داشته و فقط به عنوان بیننده و بدون دخالت در کار کودک شاهد کاری است که او انجام می‌دهد. پس می‌توان یکی از فواید شن بازی برای کودکان را نقش درمانی آن دانست.

اسباب‌بازی‌های مناسب شن بازی چه مشخصاتی دارند؟

اسباب‌بازی‌های مناسب شن بازی چه مشخصاتی دارند؟

از مزایای شن بازی این است که هر کاری که می‌خواهید می‌توانید آزادانه با آن انجام دهید. از جذابیت‌های شن بازی که کودکان را به بازی با شن علاقه‌مند می‌سازد، وجود رنگ‌بندی‌های زیبا و طراحی‌های قشنگ برای ابزارهای شن بازی است. جنس وسایل شن بازی معمولا از پلاستیک بوده و قطعات و ابزارهای مورد استفاده در آن در رنگ‌های متنوع قرمز، آبی، سبز، زرد و غیره است. و طبق گفته سایت twinkl از وسایل شن بازی می‌توان به بیلچه، چنگک، سطل و قالب اشاره کرد و ممکن است چند سرباز و پرچم نیز جزء این وسایل باشند که جنس همه آن‌ها از پلاستیک است. کودکان می‌توانند با این وسایل به ساخت قلعه‌های زیبا پرداخته و مهارت و توانایی‌های خود را بالا ببرند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد تا شما با فواید شن بازی برای کودکان آشنا شوید. همچنین تلاش کردیم شما را با تاثیرات شن بازی روی کودکان و رشد آن‌ها آشنا کنیم. علاوه ‌بر این مطالبی که در مورد شن بازی و امکان استفاده آن در محیط خانه با اصول بهداشتی را لازم بود را شرح داده‌ایم. حال که شما از مزایای شن بازی مطلع هستید و می‌دانید چه تاثیری بر روند رشد کودکانتان دارد می‌توانید با خیال راحت این فضای دوست‌داشتنی را برای کودکانتان فراهم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *