وبلاگ, آموزشی

فواید نقاشی برای کودکان

فواید نقاشی برای کودکان

با سلام خدمت همراهان همیشگی هدهد. امروز با مطلب جذاب فواید نقاشی برای کودکان در خدمت شما هستیم. یکی از راه‌های همیشگی و ثابت سرگرم ساختن کودکان برای والدین، استفاده از دفتر و مداد رنگی برای نقاشی است. نقاشی برای کودکان پیش از آن که یک تکلیف و مهارت باشد، بازی کردن و ایجاد حس هیجان است.

آن‌ها با پیاده‌سازی تصورات خود که گاهی به صورت تصاویری خط خطی است، سعی دارند تا منظور خود را به دیگران برسانند و احساسات خود را بیان کنند. بارها شده است که کودکی با کشیدن چندین خط مشکی و رنگی و نشان دادن آن به پدر و مادرش اظهار داشته است که آنان را کشیده است. اما به طور کلی نقاشی فقط یک سرگرمی و بازی نیست و اگر دقیق‌تر به این موضوع پرداخته شود، اثرات و فواید آن نمایان می‌شود.

در واقع شما اگر بدانید که نقاشی برای فرزندتان چه فوایدی دارد می‌توانید با تمرکز بر آن بعد، سرعت رشد او را افزایش دهید. در ادامه با ما در هدهد همراه باشید تا بیشتر با فواید نقاشی برای کودکان آشنا شوید.

اهمیت فواید نقاشی برای کودکان

اهمیت فواید نقاشی برای کودکان

شاید بتوان یکی از مهمترین فواید نقاشی برای کودکان را افزایش خلاقیت با کشیدن نقاشی‌های منحصر به فرد و جدید دانست. طی تحقیقاتی که توسط بنیاد بین‌المللی هنر کودکان (ICAF) انجام گرفته است؛ اکثریت کودکانی که با هنر درگیر شده و پا به این عرصه می‌گذارند دارای ویژگی‎های زیر هستند:

  • دارای ذهنی خلاق‌تر
  • کنجکاو به کشف چیزهای جدید
  • ایجاد نوآوری و رسیدن به دستاوردهای منحصر به فرد
  • دارای استقلال فکری و ذهنی
  • خواهان ورود به اجتماع و دستیابی به موفقیت

کودکان هنگام نقاشی کشیدن دچار تلنگر شده و شاید نقاشی‌هایی بکشند که تاکنون به ذهن دیگران خطور نکرده باشد. البته پیاده‌سازی این ایده‌ها، نیازمند مهارت کشیدن نقاشی نیز می‌باشد و شاید حتی خود کودک هم نتواند ایده خود را به شکل نقاشی درآورد. نقاشی‌هایی که با یک الگوی مشخص انجام می‌شوند، متاسفانه با ایجاد محدودیت، نمی‌توانند گزینه‌های مناسبی برای رشد کودکان باشند.

البته برای شروع به یادگیری نقاشی می‌توان از آن‌ها کمک گرفت، ولی بهتر است در کشیدن نقاشی دست کودک را باز گذاشت.

ایجاد حس اعتماد به نفس

نقاشی برای افراد به مثابه غرور اوست و به هر میزانی که این آثار هنری از کیفیت و ارزش بالاتری برخوردار باشد، باعث ایجاد غرور بیشتر در آن فرد می‌شود. البته منظور از غرور، حس افتخار و اعتماد به نفس افراد است، نه غرور کاذب که یکی از ویژگی‌های منفی افراد محسوب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه  صنعت جعبه‌ های شانسی

فواید نقاشی برای کودکان از این نظر مرتبط با ایجاد حس اعتماد به نفس در کودکان است که کودکان هنگام کشیدن نقاشی، بدون هیچ اما و اگری و بدون هیچ محدودیتی به پیاده‌سازی ایده‌های خود پرداخته و بدون هیچ ترسی آن را به دیگران نشان می‌دهند. کودکان دیگر نیازی به انجام دستور دیگران برای کشیدن نقاشی ندارند و صرفا هر آنچه به ذهنشان می‌آید را نقاشی می‌کنند.

می‌توانید برای ایجاد اشتیاق در کودکان و افرایش اعتماد به نفش در آن‌ها حین کشیدن نقاشی، برای آن‌ها سرمدادی تهیه کنید. این محصولات در اشکال مختلف و رنگ‌های متنوع برای مداد و خودکار تولید شده اند و جذابیت خاصی را به آن ها می دهند.

ایجاد هماهنگی بین اعضای بدن

فواید نقاشی برای کودکان فقط به افزایش خلاقیت و حس اعتماد به نفش خلاصه نمی‌شود و با ایجاد هماهنگی بین دست، چشم و ذهن کودک، انجام فعالیت‌های مختلف را برای او ممکن می‌سازد. نقاشی در عین سادگی، نیازمند حرکت درست دست و دقت و تمرکز چشم برای کشیدن خطوط و رنگ آمیزی اشکال است.

در واقع کودک با کشیدن نقاشی، بر کنترل دستان خود مسلط شده و این را نیز یاد می‌گیرد که حین انجام کاری نباید حواسش را پرت چیز دیگری کند و با تمام حواس خود آن کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. زمانی که کودک بر کنترل دستانش مسلط شده و هماهنگی لازم بین دستان و چشمانش ایجاد شد؛ بسیاری از کارهایی که تا قبل آن، قادر به انجام آن‌ها نبوده است را انجام می‌دهد.

موثر در رشد ذهنی

یکی دیگر از فواید نقاشی برای کودکان را از این نظر رشد ذهنی کودکان می‌دانند، چون ک مغز کودکان مانند یک ظرف خالی است که باید با چیزی آن را پر کرد. البته با این تفاوت که مغز افراد ظرفیتی ندارد و پر نمی‌شود و محدودیت آن فقط بستگی به توانایی افراد دارد که تا چه میزانی قادر به یادگیری و خواهان آن باشند.

هنگامی که کودک حواس خود را صرف کشیدن نقاشی می‌کند و با طراحی و رنگ آمیزی مدام ذهن خود را درگیر نقاشی می‌کند، رشته‌های عصبی مغز او تحریک شده و با سرعت زیادتری به پردازش کارها ادامه می‌دهند.

همچنین می توانید با تهیه کتابچه هایی که دارای طرح های آماده برای نقاشی همراه با آموزش هستند مثل کتابچه هوش و سرگرمی به رشد ذهنی او کمک کنید. این کتابچه شامل تصاویری است که جهت رنگ آمیزی و سرگرم ساختن کودکان جمع‌آوری شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه  تاریخچه اسباب بازی تق تقی

تقویت حواس کودکان با نقاشی

تقویت حواس کودکان با نقاشی

فواید نقاشی برای کودکان بیش از آن است که بتوان تصور کرد؛ ولی یکی دیگر از مواردی که بسیار به چشم می‌خورد، غرق شدن کودکان در دنیای نقاشی است. این موضوع بدان معناست که وقتی کودک در حال طراحی و رنگ آمیزی است، خود را در یک دنیای خیالی درون نقاشی‌های خودش تصور می‌کند.

این مهم سبب تقویت قدرت تخیل و ایده‌پردازی کودک می‌شود و کشیدن نقاشی برایش به عنوان هیجان‌انگیزترین اوقات تلقی می‌شود. همچنین با کشیدن نقاشی حواس بینایی و شنوایی کودک با خیال پردازی، شنیدن صدای مداد و تماشای رنگ‌ها و اشکال تقویت می‌شوند.

از دیگر محصولات جذابی که می توان برای سرگرم ساختن کودکان استفاده کرد دفترچه بازی فکری کودکان است. این دفترچه نه تنها برای سرگرم ساختن کودکان گزینه مناسبی است، بلکه با طرح بازی‌های فکری در افزایش قدرت ذهنی کودکان و آموزش بعضی مسائل در شمایل یک بازی، در رشد کودکان نیز موثر واقع می‌شود.

پرورش احساسات و ایجاد هماهنگی

شاید بعضی‌ها تصور کنند انگار قرار نیست فواید نقاشی برای کودکان تمام شود، ولی واقعا هم تمامی ندارد و در این مقاله فقط در حد ظرفیتش به مهمترین فواید نقاشی برای کودکان اشاره شده است. یکی از مهمترین دغدغه‌های والدین، رشد مهارت‌های ارتباطی و حرکتی فرزندانشان است.

کودکان با کشیدن نقاشی مهارت‌های حرکتی دست، مچ دست و انگشتان دست خود را تقویت کرده و نقطه به نقطه اعضای دست خود را کنترل می‌کنند.

این پیشرفت باعث می‌شود تا در انجام فعالیت‌های خود ظرافت‌های لازم را به کار برند. همچنین از طرفی دیگر نقاشی برای کودکان می‌تواند یک پل ارتباطی با دیگران محسوب شده و از آن جهت نشان دادن احساسات خود استفاده کنند. کودکان علاقه زیادی به کشیدن نقاشی پدر و مادر خود دارند و این به دلیل وابستگی زیاد و علاقه شدیدی است که به آن دو دارند.

طرح نقاشی

در ادامه مطلب فواید نقاشی برای کودکان چند طرح نقاشی جدید و جذاب گذاشته شده که نیاز به رنگ آمیزی دارند. تنها کافیست با چاپ آن ها و در اخیار داشتن چند ماژیک و مداد رنگی آن هارا تکمیل کنید.

طرح نقاشی منظره

طرح نقاشی قطار

طرح نقاشی آتش نشانی

طرح نقاشی فست فود

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد به تمامی ابعاد مهم فواید نقاشی برای کودکان پرداخته شود و در این بین چندین محصول کاربردی برای تقویت رشد فرزندانتان معرفی نمودیم که در صورت تمایل می‌توانید از طریق پشتیبانی، اقدام به ثبت سفارش این محصولات کنید. به طور کلی فواید نقاشی برای کودکان زیاد است و لازم است تا والدین نگاه ویژه‌ای به این هنر داشته باشند.

1 دیدگاه در “فواید نقاشی برای کودکان

  1. رامین گفت:

    خیلی تاثیر گذار بود**

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *