آموزشی

فواید اسباب بازی موزیکال

Benefits of musical toys

برخی از والدین در هنگام خرید اسباب بازی توجه زیادی نمی‌کنند. اما واقعیت این است که اسباب بازی‌های موزیکال میتواند بخش بسیار بزرگی از دنیای کودکان شما را تشکل دهند. هرچه سن آن‌ها کمتر باشد، این مسئله از اهمیت بالاتری برخوردار است.

فواید اسباب بازی موزیکال در رشد جسمی و روانی بچه‌ها، موجب  شده است که والدین توجه خوبی به آن‌ها نشان دهند.

شاید بزرگ تر ها هم به‌ خاطر داشته باشند که خیلی از اسباب بازی‌های دوران کودکی‌ شان به‌ نوعی سروصدا تولید می‌کردند.

اما آنچه امروز به‌ عنوان فواید اسباب بازی موزیکال شناخته می‌شوند، خیلی متفاوت از گذشته است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی مزایای اسباب بازی‌های موزیکال بپردازیم.

فواید اسباب بازی موزیکال

فواید اسباب بازی موزیکال

مهم ‌ترین فواید اسباب بازی موزیکال

فواید اسباب بازی موزیکال، یکی از موضاعات تاثیرگذار در مهارتها و رشد در حواس پنج گانه کودکان می تواند اسباب بازی ها باشد. اسباب بازی های موزیکال، اسباب بازی های متحرک و منعطف و … در دوره های اول رشد کودکان باید با دقت مناسب انتخاب شود.

امروزه با استفاده از علم روانشناسی کودک در کنار تکنولوژی و گستردگی انواع اسباب بازی و تاثیر آن بر کودکان، باید با حساسیت بیشتری درنظر گرفته شود، چرا که کودک در جریان بازی: پرورش فكري، عاطفي و جسمي و اجتماعي درک می کند.

بازیها راهی برای ابراز و نشان دادن احساسات و موجب تخلیه فشار و استرس‌های عصبی کودکان می‌شود.

1.کودکان با استفاده فواید اسباب بازی موزیکال جستجو کردن را یاد می‌گیرند

در سال‌های اول زندگی، هیچ چیز به اندازه صدا نمی‌تواند توجه کودکان را به خود جلب کند. به همین دلیل می‌توان با استفاده از اسباب بازی‌های موزیکال حس کنجکاوی را در آن‌ها برانگیخت. تا حد امکان برای پیدا کردن منشأ صدا تلاش می‌کنند.

بعد از متوجه شدن صدای اسباب بازی، به‌ دقت به آن توجه می‌کنند. در این مرحله کودک پیش خود اسباب بازی ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند. بعد از مدتی، شروع به بازی کردن با اسباب بازی می‌کنند.

۲.افزایش مهارت چشمی آنها با انواع فواید اسباب بازی موزیکال

داشتن مهارت چشمی یکی از کارهای ضروری است که کودکان باید آن را در سنین کم  یاد بگیرند. خیلی از کودکان نمی توانند به طور معمولی حتی برای زمانی کوتاه به چهره ی شخصی و یا یک شی نگاه کنند.

این امر موجب می شود که کودکان یادگیری مناسب، توانایی تمرکز و دقت عمل نداشته باشند. همچنین تحقیقات نشان داده است که اجبار کردن کودکان به برقراری ارتباط چشمی و یا کسب مهارت های چشمی نتیجه ی برعکس دارد.

به این معنی که نه تنها آنها این توانایی را کسب نمی کند بلکه دچار اضطراب و استرس می شود. تنها راه حل ممکن برای حل این مشکل استفاده از بازی ها و اسباب بازی های جذاب موزیکال است. می توانید استفاده از این اسباب بازی ها را در دوران نوزادی کودکان شروع کنید.

۳. استفاده از اسباب بازی موزیکال آرامش را به کودکان هدیه می‌دهند

اسباب بازی های موزیکال یکی ازجذاب و بهترین گزینه‌ها برای ایجاد حس آرامش در کودکان هستند. فقط باید دقت داشته باشید که موسیقی مناسب و آرامش‌ بخش پخش شود.

کودکان شما در حین بازی کردن با این دسته از اسباب بازی‌ها، از نظر ذهنی و روانی نیز به آرامش بسیار بالایی دست پیدا می‌کنند.

در پایان شب که زمان استراحت کودکان فرامی‌رسد، استفاده از این نوع اسباب بازی‌های موزیکال تاثیر گذاری بیشتری دارد.

4. افزایش هوش موسیقی با اسباب بازی موزیکال

کودکان هنگامی که از سنین پایین بازی با اسباب بازی های موزیکال را شروع  می کنند به صورت ناخودآگاه مغز آنها مهارت کافی برای تفکیک نت ها و سازهای متفاوت را کسب می کند.

به همین دلیل با استفاده از این فواید اسباب بازی موزیکال در طولانی مدت هوش موسیقی کودکان افزایش داده می شود. به نوعی که انواع صداهای زیر، بم، آهسته و یا بلند را به خوبی درک می کنند.

5. تشویق کودک به بیان احساسات

نوزادان و کودکان همیشه لغات لازم برای بیان احساسات خود را ندارند. موقعی که قادر به بیان لفظ احساسات خود نیستند ناامید شوند.

اسباب بازی‌های موزیکال به نوزادن و کودکان این امکان را می‌دهد که هرچه در آن لحظه احساس می‌کنند را ابراز کنند. خانواده ها نیز باید کودکان خود را تشویق کنند تا با این روش هرچه می‌خواهند را به آن‌ها بگویند.

همچنین استفاده این وسایل می‌توانند به بچه‌ها کمک کنند تا انرژی خود را آزاد کند و در عین حال کاملاً سرگرم کننده باشد!

دنیای موسیقی چیزهای زیادی برای کودکان خردسال دارد. اکنون که از فواید آن مطلع شدید، برای کودکان خود اسباب بازی‌های موزیکال خریداری کنید و آن‌ها را با این دنیای زیبا و متفاوت آشنا کنید.

6.افزایش مهارت شنیداری کودکان با استفاده ازموزیک

فواید اسباب بازی موزیکال، کودکان را در سنین پایین مهارت شنیداری از کسب می کنند و سپس با گذشت زمان به تقویت بهبود آن می پردازند.

اسباب بازی ها با تولید موزیک نقش بسیار در افزایش مهارت کودکان دارد. شما می توانید با قرار دادن انواع این اسباب بازی در فواصل متفاوت از فرزندانتان و همچنین تغییر جهات مدام آن شرایط تقویت مهارت شنیداری آنها را فراهم کنید.

برای انجام این کار تنها کافی است آن دسته از اسباب بازی برای کودکان را انتخاب کنید که موزیک تولید شده توسط آن مورد پسند کودک باشد.

و به این صورت تا اندازه ی کافی توجه کودکان جلب خواهد شد. برای انجام این کار می توانید علاوه بر استفاد از فواید اسباب بازی موزیکال از ابزارهایی مانند چراغ خواب های که باعث تولید موسیقی می شوند استفاده کنید.

 7.خلاقیت کودکان با تولید موسیقی ارتقا داده می شود

کودکان با این اسباب بازی ها صداهای متفاوتی را تولید می کنند. گاهی موزیک تولید شده به صورت مرتب و شنیدنی و گاهی به صورت ناموزون و بدون ترتیب قطعه ها است.

استفاده به صورت متوالی از این اسباب بازی ها باعث تقویت قوه ی خلاقیت در کودکان می شود.

فواید اسباب بازی موزیکال، بهترین انتخاب برای این هدف اسباب بازی بلز است. کودکان به هنگام استفاده ی مدام از این وسیله به خلق موزیک های هر چند ساده و راحت می شوند.

کودکان یاد خواهند گرفت به موقع ضربه زدن به قسمت های متفاوت آن که هر کدام رنگ های خاص به خود را دارند.

که صداهایی مخصوص را تولید می کنند، این صداها با یکدیگر ترکیب می شوند که باعث گسترش خلاقیت در کودکان می شود.

افزایش هوش موسیقی با اسباب بازی موزیکال

فواید اسباب بازی موزیکال

اسباب بازی های نامناسب در سنین کم

براساس تحقیقات نشان داده شده، استفاده از برخی اسباب بازی ها برای کودکان خردسال مضر و زیانبخش است.

انواع اسباب بازی های مضر

1.وسایل و بازی های کامپیوتری برای کودکان خردسال و به خصوص زیر دو سال اصلا توصیه نمی شود. این وسایل نه تنها در رشد و خلاقیت کودک محدودیت ایجاد می کنند، بلکه بر اساس تحقیقات می توانند در دوره اولیه رشد بر مغز کودک، قدرت یادگیری و تعامل با محیط اختلال ایجاد کند.

2. برخی از اسباب بازی هایی که صدای خیلی بلند دارند مانند تفنگ ها، موزیک خیلی بلند وغیره برای سلامت روان کودکان مشکل ساز هستند و همچنین می توانند بر شنوایی کودکان اثر منفی بگذارند.

فواید انواع اسباب بازی موزیکال

فواید اسباب بازی موزیکال

برای مطالعه بیشتر: فواید اسباب بازی فکری برای کودکان

انواع فواید اسباب بازی موزیکال 

فواید اسباب بازی موزیکال، همه‌ی ما این توانایی را داریم تا از طریق ملودی‌های عجیب و غریب و یا ساده ، ارتباط برقرار کنیم وبا موسیقی احساسات خود را نشان دهیم.

زمانی میبیند که کودک شما به طور غریزی شروع به واکنش به موسیقی مثلا با  شنیدن آهنگی دستانش را بهم بزند، به راحتی می توانید درک کنید که او به موسیقی علاقه‌ مند است. الزاما نباید مفهوم موسیقی را برای او توضیح دهید فقط او را با همراهی درک کنید.

برخی ازتحقیقات نشان می دهد که موسیقی تأثیر بسیار زیادی بر مغز کودکان خردسال دارد. تحقیقات جدید نشان داده که نواختن ساز حتی بیشتر از گوش دادن به موسیقی یا مشاهده کسی که ساز می‌زند فواید بسیار بیشتری دارد. این تجربه نشان می دهد که  بازی با اسباب بازی های موزیکال برای کودکان نوپا بسیار مفید است..

1.کیبورد موسیقی

از دیگر انواع فواید اسباب بازی موزیکال، جذاب و دوست داشتنی بودن برای کودکان است. انواع مختلف کیبورد است. کیبورد از آن دسته موسیقی است که از کودک 2 و3 ساله تا بزرگسالان امکان استفاده از آن را دارند.

تنوع این محصول به حدی بالا است که با استفاده از آن می‌توان سرگرمی مناسبی برای کودکان فراهم کرد.

در صورتی که کودک شما در انتخاب اسباب بازی سخت‌گیر است و معیارهای زیادی را برای انتخاب محصول مورد نظر خود دارد، در بین انواع کیبورد قطعا می‌تواند گزینه مورد نظر خود را پیدا کند.

2.میکروفون موزیکال

اگر فرزند شما به خوانندگی آواز سر دادن را علاقه زیادی دارد، میکروفون موزیکال می‌تواند انتخاب مناسبی برای او باشد. این اسباب بازی ها توانایی حرف زدن کودک را افزایش داده و دایره لغات او را نیزمی تواند بالا ببرد.

در این صورت کودک شما می‌تواند برای خود فرصتی را فراهم کند تا آواز بخواند و با استفاده از میکروفون موزیکال از آهنگسازان محبوب خود تقلیدی می کند.

استفاده از این محصول برای افزایش رشد ذهنی و دایره لغات کودکان کمک کرده و حافظه شنیداری و دیداری کودکان را تقویت می کند.

3.اسباب ‌بازی‌ جغجغه

هیچ چیزی به اندازه صدا برای نوزادانی که سن کمتر از دو سال دارند، جلب توجه نمی‌کند. نوزادان میدان دید خیلی قوی ندارند. اما در عوض قدرت شنوایی آن‌ها اکثر بیشتر از سایر حواس آنها است. به همین علت اسباب بازی‌های موزیکال و صدادار برای آنها هم محبوب است و هم سرگرم‌کننده.

البته والدین باید دقت داشته باشند که از این اسباب بازی‌ها در طول دوران نوزادی به‌ صورت خیلی کم استفاده کنند. چرا‌ که پژوهش ها نشان داده است که استفاده بیش از حد ممکن از فواید اسباب بازی موزیکال موجب می‌شود تا نوزادان دیرتر شروع به حرف زدن بکنند.

مزایای اسباب بازی های موزیکال برای نوزادان ایجاد آرامش و نشاط درآنهاست.

4.بلز

از جذاب ترین فواید اسباب بازی موزیکال برای کودکان، اسباب بازی بلز است. این ساز کودکانه با استفاده از مضراب نواخته می‌شود و صداهای متفاوتی را تولید می‌کند. هریک از این صداها به صورتی خلاقانه و توسط دست کودکان تولید شده و سبب تقویت هوش شنوایی و جنبشی کودک می شود.

اسباب بازی بلز دارای ارزش آموزشی بسیار زیادی است. از فواید بلز آموزشی چوبی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  1. افزایش هوش موسیقیایی کودکان
  2. افزایش هماهنگی چشم و دست
  3. افزایش مهارت های حرکتی دست و افزایش حرکات ظریف انگشتان
  4. افزایش بینایی و توانایی تشخیص و تمایز سایزها و رنگ ها
  5. تقویت سرعت عمل و تمرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *