راهنمای خرید

اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال

Toys for children under one year old

باسلام خدمت کاربران وبسایت هدهد، در این مقاله از سری نوشته های مقالات زیر شاخه مرتبط با اسباب بازی و کودکان میخواهیم به بررسی اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال بپردازیم در ادامه این مقاله همراه ما باشید. امیدواریم این مقاله براتون مفید باشد و اطلاعات عمومی مادران و خانواده های محترم کودکان را نسبت به افزایش درک نسبت به بازی و اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال افزایش دهد.

کودکان در یک سالگی بسیار کنجکاو و شلوغ هستند. آن ها می خواهند همه چیز را لمس کنند و مدت طولانی با آنها بازی کنند، که برای والدین خسته کننده باشد.

به همین علت، بهتر است اتاق کودک تان پر از اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال کنید، که به تقویت رشد خلاقیت، هماهنگی و مهارت های اجتماعی کودک کمک خواهند کرد.

حال بیشتر درباره اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال میپردازیم. بازی و کودک دو کلمه جدا ناپذیر می باشند و واژه بازی دربیشتر موارد مخصوص کودکان تعریف می شود. بازی کردن بچه ها همیشه باعث خوشحالی والدین می شود زیرا بازی کردن بچه ها نشانه سلامتی و شادی آنها می باشد.

انواع اسباب بازی برای سه تا شش ماه

اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال

کودک سه‌ ماهه: کشف کردن

سه ماهگی آغاز کشف کردن است. در این دوران، بینایی کودک به‌ مرور زمان بیشتر شده است و کودک با تقویت بینایی‌اش، وارد دنیای ما می‌شود. استفاده از اسباب بازی‌ هایی که به افزایش مهارت تمایز و تشخیص رنگ‌ها به کودک کمک می‌کنند، و به رشد شناختی کودک و به همین ترتیب بر تقویت رشد هوش منطقی یا ریاضی تاثیر گذارند.

دوران 3 ماهگی اولین روزهایی است که کودک می‌تواند یک شیء را به ‌راحتی در دست بگیرد و لمس کند. استفاده از اسباب بازی هایی که امکان تجربه بافت های متفاوت اشیاء را برای کودک فراهم کنند، به افزایش مهارت تشخیص بافت اشیاء و در نتیجه به تقویت رشد مهارت‌های شناختی و هوش منطقی کمک می‌کند.

در نتیجه اگر به فکر خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر یکسال خود هستید، به این پارامتر توجه کنید.

از بهترین و مناسبترین اسباب ‌بازی‌ها برای کودک 3 ماهه با توجه ‌به نیازهایی که دارند، وسایلی مثل جغجغه، اسباب بازی های نرم است که ضمن تحریک حس کنجکاوی کودک بتواند پاسخ درستی برای تلاش کودک گرفتن و چنگ زدن، بینایی و تمایز رنگ‌ها، شنوایی و تشخیص نت‌ها و آواها، نگه‌ داشتن گردن، نشستن و…درکودک باشد.

کودک شش ماهه: خوردن و شنیدن

کودک شش ماهه: خوردن و شنیدن

در خلال این سال ها انتخاب بهترین اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال بسیار مهم و حائز اهمیت است. پس به این نکات توجه کنید.

6 ماهگی مهم‌ترین زمان برای اتفاقات و تغییرات در بدن و ذهن یک کودک می باشد.

چند اتفاق مهم در این دوران می افتد که عبارتند از:

درآمدن دندان‌ها و توانایی کودک در خوردن غذای جامد، درآوردن صداهای برای برقراری ارتباط و تشخیص اسم کودک توسط خودش. پس گویی کودک شما در این دوره، اولین قدم را برای نزدیک شدن به دنیای شما را برمی‌دارد.

علاوه بر این تغییرات بزرگ، تغییرات ذهنی زیادی هم در همین دوران اتفاق می‌افتد. اصلی نرین رشد شناختی برای کودک 6 ماهه، تلاش برای تقلید‌کردن است. پس می‌توانید ازبازی‌های آموزشی و پرورشی را شروع کنید.

سخت ترین دوره درآمدن دندان است که فرآیند سختی برای کودک و والدین بشمار می‌رود. با خرید لثه‌گیر می‌توانید در تحمل خارش لثه‌ها تا حدودی به کودک کمک کند.

دندان گیرها در طرح و نمونه های متفاوت هم به تسکین خارش لثه کمک می‌کند و هم با اشکال و ترکیب رنگ‌های گوناگون زمینه تقویت مهارت‌های تشخیص رنگ، تشخیص بافت اشیاء و تشخیص اشکال را فراهم می‌کنند که همه اینها برتقویت هوش منطقی در کودک تاثیرگذاراست.

پس تا اینجا متوجه شدیم که انتخاب اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال چقدر مهم است.

اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال

در ادامه به معرفی چند اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال می پردازیم:

اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال

اسباب بازی حمام

فراموش نکنید که در حمام و هنگام بازی کودکان در آب می‌تواند یادگیری برای کودکان اتفاق بیفتد. کودکان با فشار دادن اسباب بازی‌های خود برای خارج کردن آب از آنها، عضلات خود را تقویت می‌کنند. بعضی از اسباب بازی‌های به وان حمام می‌چسبند و کودک برای جدا کردن آن‌ها باید قدرت دست خود را افزایش دهد.

برای همه ما، کودکان و نوزادان کمتر از یک سال، بسیار دوست داشتنی هستند. گاهی هم می‌خواهیم برای آن‌ها یک اسباب‌بازی به‌ عنوان هدیه تهیه کنیم، اما آیا می‌توانیم هر مدلی از اسباب‌بازی را به دستشان بدهیم؟!

مسلم است که نه! چون طراحان و تولیدکنندگان اسباب‌بازی، آن‌ها را طبق سن کودکان شما طراحی کرده و تولید میکنند.

کودکان زیر یک سال در بازی‌ها، باید حواس و ذهنشان درگیر شود. کودکان در این سن، بسیار به موسیقی و شعر علاقه ‌مند هستند، مخصوصاً که با شنیدن آهنگ‌های شاد، به حرکت درمی‌آیند و شروع به رقص و حتی آواز می‌کنند.

بنابراین، اسباب‌بازی‌های سخن‌گو، آهنگ ‌دار و آوازه‌ خوان می‌توانند گزینه خوبی برای سرگرمی این رده سنی کودکان باشند.

برج هوش یا حلقه هوش

1- برج هوش یا حلقه هوش

کودکان علاقه دارند که اسباب بازی‌های خود را روی هم قرار دهند. قرار دادن حلقه‌ها در یک میله یا چیدن استوانه‌های رنگی روی هم برای کودکان جذاب و هیجان انگیز است. کودکان هم چنین به تفاوت اندازه اجسام دقت می‌کنند و یاد می‌گیرند چرا بزرگترین اسباب بازی در زیر و کوچک ترین آن‌ها در بالای برج قرار می‌گیرد.

بلوک‌های اسباب بازی (لگو، خانه سازی)

2- بلوک‌های اسباب بازی (لگو، خانه سازی)

کودکان قدرت نگه داشتن بلوک‌های بزرگ، و پارچه‌ای را با دو دست دارند. کودکان در ابتدا برای نگه داشتن یک بلوک در دست را تمرین می‌کنند و یا آن را از دستی به دست دیگر می‌دهند. با افزایش رشد مهارت‌ های حرکتی کودک، هنگامی که قدرت نشستن و بازی کردن را پیدا می‌کند.

کودک می‌تواند بلوک‌ها را بر روی یکدیگر قرار دهد و با آن‌ها یک برج کوچک بسازد. بلوک‌ها در جنس‌ها و اندازه‌های متفاوت موجود هستند.

اسباب بازی‌های موزیکال

3- اسباب بازی‌های موزیکال

تماشای بازی کودکان با اسباب بازی‌های واقعا لذت بخش است. کودکان عاشق رقصیدن با آهنگ‌ها هستند، و دوست دارند دکمه‌ها را فشار داده و با تکان دادن آنها صدای اسباب بازی‌ها را در بیاورند.

مهارتهای یک تا سه سالگی

مهارتهای یک تا سه سالگی

پیشرفت‌های کودک در سنین 1 تا 3 سالگی بیشتر میشود. به صورت کلی کودکان تا سه سالگی مهارت‌های زیر را در خود افزایش می دهند پس انتخاب بهترین اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال مهم است.

  • مهارت‌های گفتاری: در این سن کودک کلمات ساده را آموزش دیده و از آن‌ها برای بیان خواسته‌های خود استفاده می‌کند. کودک در این سن شفاف صحبت‌کردن را تمرین می‌کند. او می‌تواند تقریبا در هر بار، دو الی سه جمله را به صورت کامل بیان کند.
  • مهارت‌های حرکتی: کودک در این سنی با استفاده از انواع اسباب بازی و ابزارهای لازم، مهارت‌ فیزیکی خود را افزایش می دهد. کودکان نوپا به راحتی می‌توانند از پله‌های بالا یا پایین بروند، لی‌لی بازی کنند و انواع سه چرخه را هدایت کنند. در اخر سه سالگی سطح فعالیت کودک به صورت چشمگیری افزایش پیدا می کند.
  • مهارت‌های ذهنی: داستان‌ پردازی‌های کودکان از سن سه سالگی شروع می‌شود. و می‌توانید انواع کتاب‌های داستانی را از سن سه سالگی شروع و مطالعه‌ی کنید. انواع اسباب بازی‌های متحرک و ساختنی برای کودکان سه ساله مفید هستند.
  • مهم‌ ترین و اصلی ترین ابزار برای افزایش این مهارت‌ها، اسباب بازی‌ها هستند. به همین علت توصیه می‌شود در سن سه سالگی از انواع اسباب بازی به صورت همزمان استفاده کرده و به پرورش کودکان خود کمک کنید.

امیدواریم که با خواندن این مقاله توانسته باشید بهترین اسباب بازی برای کودکان زیر یک سال خود انتخاب کرده باشید شرکت تولیدی بازرگانی هدهد از دغدغه ای بزرگ خودش فراهم کردن شادی فرزندانتان می داند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *