روانشناسی کودک

اهمیت لالایی

اهمیت لالایی

با سلام یه یکی دیگر از مقالات هدهد در رابطه با اهمیت لالایی (importance of lullaby) خودش آمدید. یکی از بهترین نواهایی که کودک از بدو تولد با آن آشنا می شود، لالایی است، که نوایی آرام بخش است که به صورت شعر  توسط پدر و مادر به هنگام خواب کودک خوانده می شود که جدا از کمک به خوابیدن آن ها، فواید زیادی از جمله آرامش برای کودکان و تنظیم ضربان قلب را برای کودک فراهم می کند که مواردی که نام برده شد شاخه کوچکی از اهمیت لالایی برای کودکان است.

اهمیت لالایی برای کودکان بسیار بالا است، زیرا باعث به خواب رفتن بچه ها می شود. آن ها از شنیدن این آهنگ از زبان پدر و مادر خود لذت می برند. این کار باعث رشد جسمی  و معنوی در نوزاد می شود. که ما در ادامه این مقاله جذاب قصد داریم بیشتر به موضوع اهمیت لالایی در کودکان بپردازیم.

اهمیت لالایی برای کودکان

اهمیت لالایی برای کودکان

اهمیت لالایی زمان خواب فرزند خود باعث تقویت بخش شنوایی در وی می شود، او نیز خواب عمیقی را تجربه می کند. همچنین انجام این کارموجب تقویت پیوند حسی بین پدر و مادر و فرزند می شود و موجب به وجود آمدن هورمون هایی در بدن والدین و نوزاد می شود. اهمیت لالایی حس امنیت کودک به والدین اش را افزایش می دهد، تاثیر به سزایی در رشد ذهنی فرزندتان دارد. این اشعار و آواز به هنگام خواب، دز ذهن او ثبت می شود.

کودکان نیاز دارند که در بدو تولد نیاز عاطفی شدیدی دارند که باید توسط پدر و مادر بر آورده شود. یکی دیگر از موارد اهمیت لالایی این است که می تواند این امر را به وجود بیاورد که والدین با فرزند خود ارتباط برقرار کنند و از این طریق احساس و محبت خود را نثار کودک خود کنند.

مزایای خواندن لالایی برای کودکان

  • رشد وتکامل کودک
  • تنظیم احساسات کودک
  • تقویت پیوند بین والدین و فرزند
  • ایجاد احساس امنیت در نوزاد

تنظیم ضربان قلب

یکی دیگر از اهمیت لالایی خواندن این است که ضربان قلب کودک را تنظیم می کند، والدینی که برای فرزند شان با صدای خود لالایی می خوانند،کودک شان خواب آرام تر و عمیق تری را تجربه می کند. اشعار و نوای لالایی باید به دور از حزن و غم باشد و اندوه باشد.

آشنایی کودک با کلمات جدید نیز یکی دیگر از اهمیت لالایی خواندن می باشد، علم ثابت کرده که والدینی که برای فرزند خود به هنگام خواب اشعاری را زمزمه می کنند،فرزندشان زودتر به حرف می افتد و حرف زدن را یاد می گیرد،و با زبان مادری خود آشنا می شود و ارتباط برقرار می کند.

علت پذیرفتن این زمزمه دلنشین زمان خواب اشعار ساده و دلنشین و محتوای ساده آن است، به تمام والدین توصیه می شود که زمانی که فرزندشان می خوابد برایش لالایی بخوانند. هدف از انجام این کار زود تر خوابیدن بچه ها است.

تاثیر لالایی بر خواب کودک

تاثیر لالایی بر خواب کودک

برخی از نوزادان این توانایی را دارند که به راحتی بخوابند اما بسیاری از نوزادان و کودکان علاقه دارند که با نوایی که پدر و مادرشان برایشان می خواند بخوابند. این امر موجب برطرف شدن استرس و خستگی در آنان نیز می شود. همچنین درد را بدن آنان کاهش می دهد.

مادرانی که برای فرزند خود زمان خواب اشعاری را با ریتم و آهنگ خاصی همراه با حس مادری زمزمه می کنند فرزندشان احساس امنیت بیشتری می کندو عشق و محبت و اعتماد بیشتری را نیز از مادرخود می گیرند. علم ثابت کرده که خواندن این نوای زیبا از زبان مادر تاثیر گذاری بیشتری دارد نسبت به زمانی که پدر آهنگی را می خواند و فرزندشان می خوابد.

لالایی محلی

در اقلیم ها و نواحی مختلف کشورمان زمزمه این آهنگ به هنگام خواب از لحاظ کلام ، نوع صدا، تحریر، گویش متفاوت است و به گونه های مختلف اجرا می شود. کودکان با توجه به این که در اقلیم ها و مناطق مختلف و فرهنگ های مختلف به دنیا می آیند و رشد می کنند واکنش شان نسبت به این نوای دل انگیز متفاوت است.

انواع لالایی محلی عبارتند از:

  • شیرازی
  • شمالی
  • لری
  • ترکی
  • مشهدی
  • لالایی

در بعضی از مناطق ایران نوای هنگام خواب برای کودکان بدون کلام است و فقط به صورت آهنگ توسط مادر خواندخ می شود. از ننظر علمی ثابت شده است که مادران بارداری که که در دوران بارداری خود برای کودک خود لالایی می خوانند و با فرزند خود ارتباط برقرار می کنند و اشعار و نوای ملایم برای فرزند خود می خوانند، بعد از به دنیا آمدن فرزندشان ارتباط بهتر و صمیمی تر و احساسی تری با کودک خود دارند و این صمیمیت باعث می شود که کودک احساس امنیت بیشتر از مادر خود بگیرد.

احساس آرامش کودک

احساس آرامش کودک

همچنین انجام این کار کودک را شرطی کرده و باعث می شود که کودک به هنگام شنیدن این این صدا آرام شود و راحت بخوابد. تحقیقات ثابت کرده که لالایی بر مغز تاثیر می گذارد و امواج دلتای آن را تحریک می کند.این امر موجب آرامش بیشتر در کودک می شود. امواج دلتا باعث خواب عمیق و آرامش بیشتر در کودک می شود. به همین دلیل پدر و مادرهایی که کودک شان خواب نا منظم دارد و شب ها بیدار هستند و بی قراری می کنند، برایشان با صدای خود لالایی بخوانند.

نتیجه گیری

لالایی اشعاری است که به صورت شعر و آهنگ توسط پدر و مادر خوانده می شود، اهمیت لالایی ذر این است که، باعث آرامش و راحت تر خوابیدن و سریع تر خوابیدن کودک می شود. مادران و پدرانی که برای کودک خود نوایی دلنشین هنگام خواب می خوانند شب ها کمتر بی قراری می کنند و بیدار هستند.

با توجه به مقاله سایت webmd در نواحی های مختلف ایران لالایی گونه های مختلفی دارد که با لحن و گویش و کلام مختلف با توجه به آن نواحی که در آن زندگی می کنند ،آن را زمزمه می کنند که این مورد را نیز می توان از اهمیت لالایی دانست. پدر و مادرانی که نمی توانند لالایی بخوانند و این کار را نمی توانند انجام دهند توصیه می شود که این کار را از افراد دیگر یاد بگیرند و با تمرین کردن در آن مهارت پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *