معرفی کتاب

آقای نارنجی خانم نارنجی

آقای نارنجی خانم نارنجی

داشتن دوست خوب چه در دوران کودکی و چه در دوران  سخت بزرگسالی می تواند باعث شود که سختی ها ودشواری های زندگی را راحت تر تحمل کنیم. شاید فکر کنید که کودک برای انتخاب دوست توجهی به خوب وبد بودن نمی کند وفقط به فکر این هست که چند ساعتی را با دوستش بازی کند وسرگرم باشد اما درواقع ویژگی هایی مانند شادبودن، شریک شدن در بازی وبخشنده بودن در  انتخاب دوست برای کودکان حائز اهمیت می باشد.

کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی ( Jonathan And Martha) نوشته پتر هوراچک که کتابی است که علاوه برتشویق بچه ها به خواندن کتاب داستان این ویژگی را برای کودکان برجسته ساخته وبه زبان تصویر و رنگ به کودک انتقال می دهد.

آقای نارنجی خانم نارنجی

داستان کتاب آقای نارنجی و خانم نارنجی

داستان کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی در مورد آقا و خانمی هست که هر دو نارنجی رنگ هستند و روی یک درخت با هم زندگی میکنند آن ها کرم های برگ یک درخت هستند و دوستان خوبی برای هم هستند تا اینکه یک روز یک گلابی رسیده وآبدار از درخت به روی زمین می افتد و دوستی آن ها وارد مرحله جدیدی می شود.

داشتن یک گلابی رسیده برای کرم ها یک نعمت بزرگ محسوب می شود و با افتادن گلابی از درخت خواسته های درونی آن ها آشکار می شود پترنویسنده کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی با طراحی موقعیت اصلی این داستان سعی می کند که خود خواهی را به عنوان صفت بد وبخشش را به عنوان یک رفتار انسانی ارزشمند به نمایش گذارد.

آقای پتربا وارد کردن شخصیت سوم درداستان آقای نارنجی خانم نارنجی چالش بوجود آورده وذهن کودک را درگیر کرده تا راه حلی برای مشکل بوجود آمده پیدا کند.

موارد آموزشی در کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی

آقای پترهوراچک درکتاب آقای نارنجی خانم نارنجی برای طراحی موقعیت داستان زندگی حیوانات را انتخاب کرده است.استفاده از این روش در انتقال پیام اخلاقی به کودک مناسب می باشد و یکی ازرایجترین روش ها درآموزش محسوب می شود.

 آموزش مفهوم بخشش و گذشت

 آموزش مفهوم بخشش و گذشت

کتاب “آقای نارنجی خانوم نارنجی” نوشته پتر هوراچک، به عنوان یک داستان تصویری کودکان، نقش مهمی در آموزش مفهوم بخشش و گذشت دارد. این کتاب با روایت داستانی ساده و در عین حال عمیق، به کودکان نشان می‌دهد که چگونه می‌توان در مواجهه با اختلافات و مشکلات، به جای تنش و ناراحتی، به بخشش و گذشت روی آورد.

شخصیت‌های اصلی داستان، آقای نارنجی و خانوم نارنجی، با هم اختلافاتی دارند که از طریق گفتگو و درک متقابل، راه حل‌های مسالمت‌آمیز و مهربانانه‌ای برای آن‌ها پیدا می‌کنند. تصاویر جذاب و رنگارنگ کتاب، همراه با متن روان و قابل فهم، به کودکان کمک می‌کند تا پیام‌های اخلاقی و اجتماعی مهمی را درباره ارزش‌های انسانی مانند بخشش و گذشت فرا بگیرند. این کتاب نه تنها به کودکان می‌آموزد که چگونه می‌توانند اختلافات را به خوبی مدیریت کنند، بلکه به والدین و معلمان نیز ابزاری می‌دهد تا با استفاده از این داستان، مهارت‌های اجتماعی و عاطفی مهمی را به کودکان آموزش دهند.

 آموزش مفهوم دوستی با وجود تفاوت های فردی

داستان آقای نارنجی خانم نارنجی به کودکان یاد می‌دهد که تغییر در زندگی ناگزیراست وآن‌ها بایدهرلحظه آمادگی مواجه شدن باچیزهای جدید را داشته باشند.

 آدم‌ها نیز مانند همه‌ی موجودات و گیاهان، هرروز درحال تغییرباشند؛ چه از نظر ظاهری و چه از نظر رفتاری. کودکان باید در نظر داشته باشند که تغییر لزوماً بد نیست و دری به‌سوی اتفاقات جدید و هیجان‌انگیزباز می کند.

 یکی از پیام های آموزنده کتاب اقای نارنجی خانم نارنجی این است که همه‌ی مابا وجود تفاوت‌هایمان می‌توانیم با یکدیگر دوست باشیم.

ویژگی های منحصربه فرد داستان آقای نارنجی خانم نارنجی

  • یکی از ویژگی های بارز کتاب  آقای نارنجی خانم نارنجی استفاده آقای پترهوراچک ازرنگ‌های پرنشاط، و همچنین  ترکیب‌بندی خوب تصاویر در جهت پیشرفت داستان است.
  • تصویرپردازی آقای هوراچک با ابزارهایی مانند آبرنگ و مدادرنگیِ در عین سادگی بسیار جذاب و جسورانه است.
  • در این کتاب نویسنده با بیان داستانی از زندگی حیوانات سعی کرده مفاهیمی همچون دوستی،‌ گذشت و تفاوت‌های فردی را به کودکان آموزش بدهدو مناسب کودکان پنج تا هفت تا ساله می باشد.

نویسنده کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی

نویسنده کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی

آقای پتر هوراچک در جمهوری چک دراروپا در تاریخ  30 ژوئن 1967 به دنیا آمده و دوران کودکی بسیار عالی ولذت بخشی داشته است.او در سن 15 سالگی به دبیرستان هنر در پراگ رفت وهمه کارهای هنری را مانند چاپ، عکاسی، مجسمه سازی… و نقاشی را درآنجا آموخت و خاطرات خوبی را در دبیرستان برای خود رقم زد.

سپس به مدت دوسال و از سن 19 سالگی در یک آژانس تبلیغاتی و طراحی دولتی کار کرد و درواقع به گفته خود یک شوخی بود زیرا در در چکسلواکی کمونیستی چیزی برای تبلیغ یا طراحی وجود نداشت وتنها با افراد جالبی آشنا شد وبرای ادامه مسیر در زندگی اش الهام بخش بود. آقای پتر هوراچک برای تحصیل به هنرستان هنرهای زیبا رفت و 6 سال در آنجا از صبح تا غروب طراحی و نقاشی کرد ودر سال 1994 مدرک کارشناسی ارشد هنرهای زیبا راگرفت.

اوبا یک دختر انگلیسی به نام کلر آشنا شد و پس از ازدواج کرد و صاحب دودختر به نام های ترزا و سیسیلیا شد و پس از پدر شدن اولین کتاب خود به نام”توت فرنگی ها قرمز هستند” و “سیاه و سفید چیست” را ساخت و  برای همیشه به انگلستان مهاجرت کرد. از آن زمان تا کنون کتاب های زیادی را منتشر کرد که کتاب بسیار جذاب و آموزنده  آقای نارنجی خانم نارنجی یکی از پرمخاطب ترین کتاب های  اوشد.

جمع بندی

در کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی دو شخصیت آقای نارنجی و خانم نارنجی که به صورت کرم های برگ درخت روی یک درخت زندگی می کردند که در واقع بیانگر دعوای دو دوست می باشد که که چگونه توانستند بر سر مشکلات توافق کنند و با هم کنار بیایند. همچنین نشان می دهد که چگونه دوستانی که با هم مشکل دارند، می توانند حتی در سخت ترین شرایط باهم کنار بیایند و با صحبت مشکل را حل کنند.

و طبق گفته capcom.fandom اگر کودک شما به هر دلیلی با دوستان و یا همکلاسی های خود به مشکل میخورد، ما به شما کتاب آقای نارنجی خانم نارنجی را پیشنهاد می کنیم تا با خواندن برای آن ها به سبک خودتان بتوانید آموزش دهید که فرزندتان چگونه با دوستان خود ارتباط بر قرار کند و مشکلات میانشان را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *