آموزشی

آموزش شعبده بازی

آموزش شعبده بازی

باسلام خدمت همراهان همیشگی هدهد. امروز با مطلب آموزش شعبده بازی مهمان شما هستیم. شاید شما هم جملاتی مانند وای! خدای من دیدی چکار کرد؟ اصلا امکان نداره و چطور همچین کاری کرد؟ را شنیده اید.

این عکس‌العمل‌هایی که بخاطر تعجب از اتفاق و کاری که توسط یک شعبده باز انجام شده، نشان می‌دهیم کمتر آدمی وجود دارد که از شعبده بازی بدش بیاید؛ کارهایی ک مخاطب را به وجد بیاورد و ترغیب به دیدن ادامه آن کار کند قطعا برای مخاطبین جذاب و سرگرم کننده هستند.

قطعا همه‌ ما از این نوع سرگرمی ها دیده‌ایم و سعی کرده‌ایم آن را انجام دهیم و بعد از چند بار تلاش ناموفق فهمیده‌ایم کار چندان ساده‌ای نیست و در نوع خود هنر محسوب میشود.

قبل از هر چیزی این را باید بدانیم شعبده به چه معناست و چطور می‌توانیم آن را یاد گرفته و انجام دهیم. اگر قصد یادگیری این هنر هستید و در آینده نیز قصد آموزش شعبده بازی به دیگران را دارید؛ پس با ما همراه باشید تا توضیحات کامل در مورد این سرگرمی خاص را در اختیار شما قرار دهیم.

شعبده چیست

تاریخچه شعبده بازی

این کار قدمت حدود 3 هزار سال قبل از میلاد دارد و پادشاهان گذشته افرادی را در کنار خود قرار می‌دادند تا هر از گاهی برای آنان تردستی کنند و سرگرم باشند. این افراد از آموزش شعبده بازی به دیگران خودداری کرده و هنر خود را فقط برای خود می‌خواستند. امروزه در هر جای دنیا می‌توان دید که در مکان های مختلف از این مراسمات برگذار می‌شود و مردم برای دیدن تردستی هنرمندان تجمع می‌کنند و از کارهای آنها لذت می‌برند

شعبده چیست

در ادامه مطلب آموزش شعبده بازی ابتدا ببینیم این فعالیت چیست. تردستی فن و عملی است که به روش های مختلف و با استفاده از وسایل مورد نیاز و همچنین توسط افراد ماهر انجام می‌شود که بر حواس و تمرکز مخاطب تاثیر می‌گذارد و مخاطبین را متعجب از اتفاقی که افتاده می‌کند. این فنون می‌توانند به صورت شفاهی یا فیزیکی به صورت دیداری، شنیداری و یا بر ذهن و منطق مخاطب تاثیر بگذارند.

تردستی با جادوگری متفاوت است. تردستی یک هنر است و با حقه‌های متفاوت مردم را سرگرم می‌کنند. ولی جادوگری انجام کارهای غیرعادی و با استفاده از نیرویی خاص است و در حیطه کاری هر کسی نمیباشد. آموزش شعبده بازی به این بستگی دارد که استاد و شاگرد چه کسانی باشند و مهارت و دانش آن‌ها در این زمینه چه میزان است؟

شعبده باز کیست

شعبده تا وقتی که مرموز و یک معما بماند برای مخاطبین سرگرم کننده و جذاب است به همین دلیل است که شعبده بازان خیلی کم مراحل کاری خود را فاش و در اختیار مخاطبین قرار می‌دهند‌. تردست به کسی می‌گویند که راز و نحوه انجام این کار ها را می‌داند و با استفاده از آن ها باعث متعجب شدن مخاطبین می‌شود.

افراد زیادی در همه جای دنیا وجود دارند که در مکان های مخصوص مشغول به کار و سرگرم کردن مردم هستند و به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرند تعداد این هنرمندان به بیش از یک میلیون می‌رسد که امروزه تعدادی از آن ها به آموزش شعبده بازی می پردازند.

هنر تردستی هیچ محدودیتی ندارد و هر کسی در هر سن و وضعیتی می‌تواند شعبده بازی را با وجود اساتید و کلاس‌هایی که در اختیار عموم قرار گرفته طی چندین جلسه یاد بگیرند و به جمع آن هابپیوندند.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که تردست به کسانی که حتما در برنامه ها و سالن ها و … اجرا می‌کنند می‌گویند. ولی این یک باور اشتباه رایج است و به کسی که حتی بتواند یک دستمال را ناپدید یا هر کاری ک به وسیله آن باعث تعجب و تحیر کسی شود شعبده باز می گویند.

لوازم مورد نیاز برای شعبده بازی

لوازم مورد نیاز برای آموزش شعبده بازی

از ساده ترین وسایل مورد نیاز اولیه برای یادگیری می‌توان به سکه، لیوان، بطری آب سرد، قلم و… اشاره کرد. هنگامی که آن ها یکی از وسایل سحرآمیز را در دست خویش نگه می‌دارد با کمی تمرکز بر روی آن و خواندن یک ورد جادویی، مخاطبین خواهند دید که آن وسیله جادویی به شکل باور نکردنی درون دست شخص هنرمند در حال حرکت می باشد و بر خلاف جاذبه زمین به سمت بالا حرکت می‌کند.

اتفاق و عملی که هیچکس باور نمی‌کند؛ یک شیء معمولی و بی جان کاملا متفاوت بوده و مانند یک موجود زنده در دستان تردست حرکت کند. لوازم مورد نیاز برای آموزش شعبده بازی متفاوت و البته زیاد هستند و یک فرد ماهر می‌تواند با استفاده از جزئی‌ترین اشیا و اجسام کاری کند که مخاطبان از کار خود حیرت زده و هنر خود را به شادگردان خود آموزش دهد.

از این نمونه وسایل می‌توان به:

  • چوب
  • کلاه
  • دستمال
  • توپ
  • چاقو
  • موجودات زنده

اشاره نمود. با استفاده از این وسایل به راحتی می‌توان اقدام به آموزش شعبده بازی کرد.

اسباب بازی شعیده بازی توپ و قندان

تردستی برای کودکان و نوجوانان بسیار سرگرم کننده و جذاب است و همچنین تاثیر بسزایی در ارتقای ذهن و فکر آن‌ها دارد. از این نوع اسباب بازی‌ شعبده بازی جهت آموزش به کودکان نیز می‌توان استفاده کرد.این اسباب بازی که به صورت پازلی طراحی شده، از یک گوی کامل و یک گوی نیمه کامل طراحی شده است.

هنگامی که شما به کودک خود آموزش شعبده بازی به وسیله این اسباب بازی را داده و به فرزند خود تردستی‌های آن را یاد دهید، او به راحتی با نمایش یک نیمه گوی و پس از یک هنرنمایی نمایان ساختن یک گوی کامل، خود را یک فرد حرفه‌ای تصور می‌کند که این حس اشتیاق و اعتماد به نفسی در او ایجاد کرده که در آینده سبب کوشش بیشتر در کارها می‌شود.

کلاه و چوب جادو

از بهترین محصولات برای آموزش شعبده بازی کلاه و چوب جادو است. این اسباب بازی از یک چوب و کلاه جادویی تشکیل شده است و به صورتی است که یک گل داخل چوب قرار دارد. تردست با در دست گرفتن چوب در یک دست و کلاه مخصوص به آن در دست دیگرش و همچنین خواندن یک ورد هیجان انگیز چوب را به داخل کلاه می زند. این حرکت باعث می شود تا گل در داخل کلاه نمایان شده و نمایش تکمیل شود.

انگشت جادویی و دستمال

شما هم شعبده بازانی را دیده اید که با دست خالی دستمال در می آورند و کنجکاو شده اید که چگونه این کار را انجام می دهند؟ این حقه در واقع از یک نصفه انگشتر توخالی پلاستیکی و یک دستمال تشکیل شده است.

به صورتی که با قرار دادن آن بر روی انگشت شصت و مخفی کردن دستمال درون آن ابتدا دست خالی خود را به حضار نشان داده و سپس با حرکات دست خود یکباره دستمال را از انگشت در آورده و به همگان نشان می دهید. در این جا حقه ی شما تکمیل شده است.

جایگاه شعبده بازی میان مردم

جایگاه شعبده بازی میان مردم

در این قسمت از مقاله به آموزش شعبده بازی به شما خواهیم پرداخت. مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی علاوه بر اینکه زمان خوبی برای تفریح‌های دسته جمعی و تجربه لحظات شاد با یکدیگر است، زمان خوبی برای نشان دادن مهارت های خود در تردستی به دیگران است و به خصوص بچه‌های کوچک را کنجکاو، شاداب و سرگرم می‌کند.

تردستی فقط مختص بزرگسالان نیست و توسط نوجوانان و حتی کودکان هم قابل یادگیری و اجرا می‌باشد و اتفاقا اسباب بازی‌هایی برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است که می‌توان به آن‌ها در یادگیری شعبده بازی کمک کند.

آموزشگاه‌هایی وجود دارند که علاقمندان می‌توانند با مراجعه و ثبت نام در کلاس ها زیر نظر اساتید در چندین کلاس و مرحله به مرحله اصول را کاملا یاد گرفته و برای اطرافیان خود و حتی مکان های مختلف اجرا کنند.

جمع‌بندی

در مقاله آموزش شعبده بازی از هدهد سعی کردیم شما را با این هنر، فرد تردست و اسباب بازی‌هایی که به نوعی جذاب محسوب می‌شوند شما را آشنا سازیم. تقریبا همه ما از تردستی لذت می‌بریم و دوست داریم علاوه بر دیدن این کارها ترفندها را یاد بگیریم و مخاطبین خود را کنجکاو و متعجب کنیم.

شعبده بازی به خودی خود هنر محسوب می شود که برای یادگرفتن لازم است بارها و بارها تمرین کنیم و از آن دست سرگرمی‌هاست که برای همه نسل ها جذاب است که می توان با آموزش شعبده بازی این مهارت را بدست آورد.

1 دیدگاه در “آموزش شعبده بازی

  1. امین گفت:

    خیلی قشنگ بودمن 10 سالمه و یاد گرفتم دیگه چه برسه به آدم بزرگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *