راهنمای خرید

بهترین ساز برای کودکان

بهترین ساز برای کودکان

بی شک به عنوان والدین به دنبال این هستید که کودک تان سرگرمی و مهارت های مختلفی از جمله ساز زدن را یاد بگیرد. کودکان علاقه دارند که بتوانند یک ساز موسیقی را بنوازند اما مساله ای که در ذهن پدر و مادر ها ایجاد می شود این است که بهترین ساز برای کودکان کدام است و بچه ها از چه سنی می توانند ساز زدن را شروع کنند.

معمولا ۴ تا ۵ سالگی سنی است که آن ها می ‌توانند نت خوانی را یاد بگیرند و نواختن یک ساز را شروع کنند.سن 4 تا 7 سالگی بهترین زمان برای یادگیری انواع ساز است.آن ها در این سن توانایی ارتباط برقرار کردن با مربی و سایر هم سن و سال‌های خود را دارند.یک مربی می تواند بگوید که بهترین ساز برای کودکان با توجه به استعدادشان چیست.در این سن کودکان درک عالی از موسیقی دارند و با کمک مربیان می‌توان فهمید استعداد و علاقه آن ها در نواختن کدام ساز بیشتر است. در ادامه با انواع ساز ها آشنا می شوید.

معرفی انواع بهترین ساز برای کودکان

 

معرفی انواع بهترین ساز برای کودکان

سازهای گوناگونی مناسب کودکان است که آن ها  بخواهند نواختن آن را یاد بگیرند. مهم ترین ملاک برای انتخاب بهترین ساز برای کودکان علاقه و استعدادشان است که باعث می شود جذب سازی شوند.

آموزش پیانو برای کودکان

پیانو یکی از محبوب ترین سازهاست که اکثر افراد  به آن علاقه دارند . پیانو مشهور ترین سازی است که دارای صفحه کلید است. همچنین با استفاده از پیانو می توان اصول و نت های موسیقی را آموخت.

فواید نواختن پیانو

نواختن پیانو باعث می شود که مغز فرزندتان رشد کند . پیانو بخش های مختلفی از مغز را تحریک می کند. نواختن پیانو باعث می شود که وی نت ها را با چشم ببیند و انگشتان خود را روی صفحه کلید پیانو به حرکت درآورد و نت‌ها را برای اجرای مجدد به ذهن خود بسپارد. حرکت پاها و شکل نشستن را هم به این کارها اضافه کنید.

در نواختن پیانو اجرای هر قطعه به صورت جداگانه است که باعث می شود مغز دستورات لازم را به شکل‌های مختلف به بخش های دیگر بدن صادر کند به‌همین دلیل کودک به مرور زمان عملکرد سریع‌ تری پیدا می‌کند.

پیانو می تواند یکی از گزینه های مناسب به عنوان بهترین ساز برای کودکان باشد؛ یک کودک می تواند از سنین پایین نواختن پیانو را آموزش ببیند و کسانی که پیانو مینوازند دارای ذهن بازتری هستند و نظم بیشتری دارند. این یکی از مهم ‌ترین فواید پیانو برای فرزندتان است.

گیتار

گیتار یکی دیگر از بهترین ساز برای کودکان است. بسیاری از بچه ها با آموزش نواختن گیتار، مهارت های زبانی خود را تقویت کرده و این ساز مهارت‌ های شنیداری و اعتماد به ‌نفس را درآن ها نیز افزایش می دهد. با یادگیری نواختن ساز گیتار و پیشرفت در آن، او نسبت به توانایی های خود اعتماد ‌به ‌نفس بیشتری پیدا می کند.

درآموزش گیتار، اهمیت دارد که گیتار مناسب با اندازه قد کودک باشد و ساز وزن کمتری داشته باشد. گیتارهای کودکان با گردن کوتاه‌تر و بدنه ‌های کوچک تر مناسب ‌ترهستند و به آن ها این امکان را می دهد تا به راحتی آن را بنوازند و اگر شرایط خرید گیتار را نداشتید می توانید در سنین ابتدایی از گیتار اسباب بازی برای آموزش استفاده کنید.

فواید نواختن گیتار برای کودکان

 

فواید نواختن گیتار برای کودکان

یکی از بهترین ساز برای کودکان گیتار می باشد. یادگیری این ساز برای آن ها می ‌تواند تجربه‌ ای جذاب باشد که به آن‌ها کمک ‌کند تا باعشق وعلاقه ‌شان به موسیقی مهارت ‌های جدیدی را کسب کنند.

هنگام نواختن گیتار به آن ها اجازه دهید که خلاقیت خود را نشان دهند. آموزش ریتم‌ها و آکورد های ساده و همچنین اشتیاق به خلق ملودی‌ها و آهنگ ‌های خودشان، آن ها را به یادگیری عمیق ‌تر و خلاقانه‌ تر می کشاند و به همین دلیل می توان آن را بهترین ساز برای کودکان نام برد.

ویولن

آموزش ویولن به کودکان به عشق وعلاقه و حوصله بسیار زیادی نیاز دارد که با صبر و حوصله و مهربانی ؛ مبانی و اصول اولیه موسیقی وتئوری موسیقی را می توان  با روشهای مناسب کودکان و با قصه و بازی به آنها آموزش داد.

از آن جایی که آموزش  ویولن باید به صورت پله پله و با برنامه ریزی دقیق و متنوع انجام شود ، می تواند بهترین انتخاب ساز برای کودکان باشد.

ترومپیت و ساکسیفون

ترومپیت یک ساز برنجی است که شکل استوانه ای دارد و با دمیدن در سر آن نواخته می شود. صدا توسط ارتعاش لب ها در حالی که آنها به سرساز گیر می کنند ، تولید می شود. ترومپیت یکی از بهترین ساز برای کودکان است که آموزش آن را یاد بگیرند.

ساکسیفون نیز یک ساز برنجی است، اما شکل مخروطی دارد. با دمیدن در سرساز که به یک نی متصل است ، نواخته می شود. صدا توسط ارتعاش نی در حالی که به سرساز گیر می کند ، تولید می شود.

اما سوال اینجاست که ترومپیت بهترین ساز برای کودکان است یا ساکسیفون؟ هر دو ساز ترومپیت و ساکسیفون صدای منحصر به فرد خود را دارند که اغلب افراد آن را دوست دارند.

بهترین راه برای اینکه بفهمید کدام یک از این سازها بهترین ساز برای کودک شماست، باید این را بدانید که هر دو ساز را باید کودک امتحان کند و ببیند کدام یک از این دو ساز را بیشتر دوست دارد.

دیگر ساز های مناسب برای کودکان

 • بلز
 • هنگ درام
 • تار و سه تار
 • ساز دهنی

فواید ساز زدن  در کودکان

ساز زدن باعث کاهش استرس و تنش‌های روحی می شود. همچنین ساز زدن باعث می شود که کودک از اظطراب و تشویش دوربماند و آرامش بیشتری را داشته باشد. همچنین ساز زدن در هوش آن ها تاثیر بالایی دارد.

مزایای آموزش ساز زدن به کودکان

 

مزایای آموزش ساز زدن به کودکان

انتخاب بهترین ساز برای کودکان و تهیه درست آن باعث افزایش اعتمادبه‌ نفس و خودباوری در کودک می شود. زمانی که کودک یک قطعه موسیقی مقابل دیگران اجرا می کند باعث می شود که کودک احساس بهتری به خود داشته باشد و اعتماد به نفس اش افزایش یابد و مهارت های اجتماعی اش تقویت شود.

 • ایجاد نظم
 • اوغات فراغت آرامبخش
 • ایجاد سرگرمی سازنده
 • جلوگیری از سر رفتن حوصله
 • کمک به پیشرفت تحصیلی
 • تقویت مهارت شنیداری
 • تمرین و تقویت حافظه
 • افزایش مهارت اجتماعی
 • ایجاد اعتماد به نفس

بهترین ساز برای کودکان و یاد گیری آن باعث افزایش اعتماد به نفس و خودباوری در کودک می شود. زمانی که کودک یک قطعه موسیقی مقابل دیگران اجرا می کند باعث می شود که کودک احساس بهتری به خود داشته باشد و اعتماد به نفس اش افزایش یابد و مهارت های اجتماعی اش تقویت شود.

زمانی که کودک شروع به آموزش موسیقی می‌کند، میزان صبر و حوصله اش زیاد می شود و رابطه بهتری با اطرافیان خود پیدا می‌کند.

بچه ها در زمان گوش دادن به موسیقی و یا تمرین ساز زدن همزمان بدن خود را با نت‌های موسیقی حرکت می‌دهند. تحرک داشتن باعث تقویت عضلات و بهبود رشد جسمی در آن ها می ‌شود. آموزش ساز به کودکان می تواند از نظر جسمی و روحی روی کودک تاثیر بگذارد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که خدمتتان توضیح دادیم، بهترین ساز برای کودکان سازی است که به آن علاقه دارد و نسبت به نواختن آن استعداد دارد. آن ها از سن 4 سالگی می توانند آموزش ساز زدن را همراه با مربی شروع کنند. ساز زدن تاثیرات شگرفی روی مغز و ذهن آن ها می گذارد.

و طبق مقاله سایت didgeproject انتخاب بهترین ساز برای کودکان باعث می شود که مهارت های کلامی ، مهارت های اجتماعی، مهارت های شنیداری کودک تقویت شود و اعتماد به نفس کودک افزایش یابد و همچنین تاثیرات زیادی بر هوش شان دارد و باعث می شود که بخش های مختلف مغز کودک فعال شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *