سلامت کودک

درمان بی خوابی کودکان

درمان بی خوابی کودکان

با سلام به یکی دیگر از مقالات هدهد در رابطه با درمان بی خوابی کودکان (Treatment of children’s insomnia) بی خوابی کودکان می تواند از بدو تولد شان شروع شود و تا 7 سالگی و بیشتر از آن هم اتفاق بیفتد و ادامه داشته باشد.پدر و مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شدند با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. والدین می توانند با در آغوش گرفتن کودک خود و نوازش وی به او احساس بهتری بدهند و با زمزمه لالایی او را ترغیب به خوابیدن کنند. دلایل بی خوابی کودکان شامل موارد زیادی است که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.

راه های زیادی وجو دارد برای درمان بی خوابی کودکان ،که باید ابتدا نسبت به کودک خود شناخت پیدا کنیم و از وضعیت جسمانی و سلامت او آگاه باشیم و از اشیاء مورد علاقه کودک مانند اسباب بازی ها و عروسک او در کمک به خوابیدن وی استفاده کنیم؛ سپس بعد از انجام کار های متفاوت ، بعد از دو الی چهار هفته می توانیم با پزشک در مورد اختلال پیش آمده صحبت کنیم و از او کمک بخواهیم .برای آگاهی بیشتر  درباره دلیل بی خوابی کودک و روش حل این مشکل همراه ما باشید.

دلایل بی خوابی شبانه کودکان

دلایل بی خوابی شبانه کودکان

کودکان به دلایل مختلف شب ها بی قرار می شوند و از کم خوابی و بی خوابی رنج می برند. دلایل زیادی وجود دارد که که باعث به وجود آمدن این اختلال در کودکان می شود.دلیل های گوناگونی که باعث بی خوابی در شب در کودکان می شود، خوردن بیش از حد غذای شیرین و تماشای تلویزیون است که در آن ها استرس ایجاد می کند و باعث بی خوابی آن ها در شب ها می شود.و کیفیت خواب شان را دست خوش تغییر می کند.همچنین دیدن بیش از حد تلویزیون باعث به وجود آمدن این مشکل در آن ها می شود.

استرس یکی دیگر از دلایلی است که کودکان از سنین پایین آن را تجربه می کنند ، این استرس می تواند به خاطر شرایط محیطی و زیستی کودک و رفتار پدر و مادر ایجاد شود.تعدادی از کودکان به این دلیل که اتاق خواب خواب مشترکی با خواهر یا برادر خود دارند استرس بیشتری نسبت به دیگر کودکانی که اتاق مخصوص خود می خوابند تجربه می کنند.

نشانه های بی خوابی کودکان

درمان بی خوابی کودکان اهمیت زیادی دارد و یک اختلال در خواب شبانه بچه هاست که باعث به وجود آمدن بیماری های مختلف در آن ها می شود. کودکانی که از بی خوابی رنج می برند می توانند نشانه های مختلفی را داشته باشند.

 • وضعیت سلامت کودک
 • عوامل محیطی کودک
 • اختلالات عصبی
 • مصرف برخی داروها
 • رفتارهای پدر و مادر

نیاز خواب کودکان

نیاز خواب کودکان

برای درمان بی خوابی کودکان باید از نیاز خواب آن ها مطلع باشید. نوزادان و کودکان در سنین مختلف ساعت خواب متفاوتی را تجربه می کنند. هر چه کودک بزرگ تر می شود ساعت خوابش در شبانه روز کمتر می شود.نزدیک به 30 درصد کودکان بین 6 ماه تا 5 سال دچار اختلال بی خوابی در شب هستند.

نوزادان در بدو تولد بین 14 تا 17 ساعت از شبانه روز را می خوابند و هر دو ساعت تا 3 ساعت برای خوردن غذا از خواب بیدار می شوند.

الگو های خواب کودکان

درمان بی خوابی کودکان و علت ایجاد آن، لازم است بدانیم چرخه خواب و بیداری نوزاد و کودکان  چگونه به چرخه عادی شبانه‌روزی تبدیل می‌شود (پدیده‌ای زیستی که به طور منظم در ساعات معین رخ می‌دهد و شامل دوره‌های خواب و بیداری است). همچنین، هر مرحله از رشد کودک نیازمند تعداد معینی ساعت خواب برای رشد طبیعی است که باید رعایت شود.

برخی نوزادان این چرخه‌های ثابت را ندارند. معمولاً بعد از 2-3 ماه، اولین دوره‌های خواب شبانه به وجود می‌آیند که ابتدا 5 ساعت، سپس 6 ساعت، 8 ساعت و در نهایت به دوره‌ای 10-12 ساعته در طول شب می‌رسد.

دمای بدن نیز در طول روز دچار نوسان می‌شود. چند ساعت پیش از شروع خواب، دمای بدن کاهش می‌یابد و چند ساعت پیش از بیدار شدن، افزایش پیدا می‌کند. این نوسان دمای بدن می‌تواند تا نیم درجه سانتی‌گراد باشد این کار به درمان بی خوابی کودکان کمک می کند.

عوارض بی خوابی در کودکان

در ادامه درمان بی خوابی کودکان باید بدانید که این اختلال باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در آن ها می شود. مهم ترین و شایع ترین مشکلاتی که کودکان با آن ها دست و پنجه نرم می کنند خستگی و بی حالی در طول روز و بی انرژی بودن آنان و استرس و عدم تمرکز آنان می باشد که هر کدام از این موارد زمینه ساز اختلالاتی مانند زود رنجی و زود عصبانی شدن و اظطراب در   آنان  می شود، همچنین بروز بیماری هایی مانند اظطراب ،آسم و دیابت و چاقی را فراهم می کند بی خوابی در کودکان باعث به وجود آمدن اختلالات مختلفی در آن ها می شود که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم.

 • تغییر خلق و خو
 • پرخوری
 • مشکلات رفتاری
 • ضعیف شدن حافظه
 • تضعیف سیستم ایمنی

 راهکار هایی برای خواب کوکان

همچنین، راهکار هایی نیز برای درمان بی خوابی کودکان وجود دارد که قصد داریم در ادامه به آن ها اشاره کنیم و بهتر است بدانید که روش هایی که پیش روی شما می گذاریم را باید در طولانی مدت انجام دهید تا برای آن ها عادت شود.

 • خواباندن آنان در ساعت مشخص
 • وقتی کود تان احساس خواب آلودگی دارد ،او را بخوابانید
 • فضا و محیط اتاق را فراهم کنید
 • برای کودک خود لالایی بخوانید

شیر خوردن کودک قبل خواب

شیر خوردن کودک قبل خواب

درمان بی خوابی کودکان، قبل از خواب نوزادان می بایست راه های گوناگونی را امتحان کنید و در آن ها عاداتی ایجاد کنید که شب ها  راحت تر و سریع تربه خواب بروند و در صورت نتیجه ندادن راه های مختلف با پزشک در مورد وی صحبت کنید.

نتیجه گیری

کودکان و نوزادان در سنین مختلف ساعت خواب گوناگونی را تجربه می کنند ، بسیاری از کودکان دچار اختلال خواب می شوند وساعت خواب و بیداری شان از تنظیم خارج می شود. عوامل مختلفی می تواند منجر به درمان بی خوابی در آنان  شوند که در صورت حل نشدن و برطرف نشدن این عوامل باعث بروز بیماری ها و اختلالات روانی دیگر در وی میشوند.

و طبق گفته سایت myhealth پدرو مادر ها نیز با ایجاد محیطی مناسب برای خود و ارتباط صمیمی و در آغوش گرفتن برای درمان بی خوابی کودکان و محبت کردن به آن ها می توانند درمان بی خوابی کودکان را به نحو احسنت انجام دهند و طبق مواردی که به شما آموزش دادیم، می توانید با رعایت روزانه مسائل گفته شده این اختلال را به سادگی حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *