معرفی کتاب

دوستان خوب و یک فکر بکر

دوستان خوب و یک فکر بکر

دوستان خوب و یک فکر بکر (Good friends and a bad thought) یک کتابچه هوش و سرگرمی بامزه درباره‌ی دو دوست بازی‌گوش است که متوجه می‌شوند با هم بازی کردن سرگرم‌کننده‌تر و لذت‌بخش‌تر از تنها بازی‌کردن است.

عنوان دیگری از مجموعه دوستان خوب و یک فکر بکر، نیز توسط انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شده است. از دیگر کتاب‌های دیتر و اینگرید شوبرت که به فارسی ترجمه شده می‌توان به «چتر» و «جوجه خرس‌ها» اشاره کرد.

داستان کتاب دوستان خوب و یک فکر بکر

دو شخصیت کوچولوی داستان دوستان خوب و یک فکر بکر بی حوصله شده اند و پس از کمی کلنجار سرانجام تصمیم می‌گیرند که با هم خانه کوچکی بسازند. یکی از دوستان می رود دنبال چوب و دیگری سنگ می آورد. ولی قبل از شروع کردن به ساخت باهم بحث شان می شود. آن ها با هم کنار نمی آیند و تصمیم بر این می گیرند که هر کدام کلبه خود را بسازند.

و در حالتی که آن ها هنوز درگیر جر و بحث هستند هردو خانه هایی که ساختند فرو میریزد و هر کدام آسیب های کوچکی می بینند و دست از پا دراز تر یک گوشه می شینند و به فکر فرو می روند؛ نا گهان یکی از آن ها ایده ای جالب را در بحث خانه سازی مطرح می کند و آن این است که به جای دو خانه کوچک یک برج بسازیم بهتر است! و آن ها شروع به ساختن می کنند و داستانی جالب را برای خوانندگان این کتاب رقم میزنند.

داستان ساده‌ کتاب داستان دوستان خوب و یک فکر بکر برای بسیاری از بچه ها و پدر و مادر ها موضوعی آشناست. بعضی وقت ها برای بچه ها بازی کردن با یکدیگر و رسیدن به توافق کاری دشوار است و همچنین بزرگتر ها نیز از یک مسئله کوچک می توانند از دست هم دلخور شده و باعث دعوا بین شان شود.

موضوع کتاب دوستان خوب و یک فکر بد

موضوع کتاب دوستان خوب و یک فکر بد

بنظر شما در هنگام رخ دادن همچین اطفاقاتی باید دخالت کرد؟ یا بگذاریم کودکان خودشان مشکلشان را حل کنند؟ معمولا این راه بهتر است که یک فرد بزگرتر از دور مراقب آن ها باشد و در صورت نیاز و وجود خطر دخالت کند.

هنگامی که هوا تاریک می شود و خطر در کمین آن ها است، پدر یکی از کوچولو ها میرسد و کودکان را به خانه می برد جایی که مادرانشان منتظر آن ها هستند. ولی دوستان خوب برای فردا از همین الان فکر های زیادی دارند.

این کتاب‌ها با تصاویر زنده و داستان‌های جذاب، کودکان را تشویق می‌کنند تا درباره‌ی مفاهیم مهمی مثل همکاری، دوستی، و حل تعارضات بیاندیشند. کتاب «دوستان خوب و یک فکر بکر!» با ماجرای ساده و خنده ‌دار خود، تجربه‌ای دل‌نشین برای کودکان فراهم می‌کند و به والدین کمک می‌کند تا روش‌های جدیدی برای تشویق کودکان به همکاری و حل مشکلات خود بیاموزند.

کتاب «دوستان خوب و یک فکر بکر!» با تصاویر زیبا و رنگارنگ خود، کودکان را به دنیایی پر از خلاقیت و بازی‌های تخیلی می‌برد. هر صفحه از کتاب با جزئیات دقیق و رنگ‌های جذاب، داستان را زنده می‌کند و کودکان را به طور عمیق‌تری درگیر ماجراهای شخصیت‌های کوچک و دوست‌داشتنی می‌کند. این داستان با ترکیب هنرمندانه‌ی تصاویر و متنی ساده اما تأثیرگذار، داستانی خلق کرده‌اند که هم جذابیت بصری دارد و هم پیام‌های ارزشمندی را منتقل می‌کند.

کتاب به والدین نیز یادآوری می‌کند که چگونه می‌توانند نقش نظارتی و حمایتی خود را به شکلی ظریف و غیرمداخله‌جویانه ایفا کنند. پدر در داستان، با مشاهده‌ی از دور و دخالت نکردن تا زمانی که اوضاع واقعاً خطرناک شود، به کودکان اجازه می‌دهد که خودشان به کشف و یادگیری بپردازند. این روش به کودکان اعتماد به نفس و احساس استقلال می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند تا به تنهایی مشکلات‌شان را حل کنند.

نویسندگان کتاب دوستان خوب و یک فکر بد

نویسندگان کتاب دوستان خوب و یک فکر بد

اینگرید و دیتر شوبرت که در آلمان به دنیا آمده‌اند ، سال‌هاست در هلند زندگی می‌کنند و در زمینه‌ی خلق کتاب‌های تصویری همکاری می‌کنند. مانند همین کتاب دوستان خوب و یک فکر بکر، اولین کتاب مشترک آن‌ها با عنوان «کروکودیلی زیر تخت خواب من است!» به سرعت شهرت یافت و در ۱۴ کشور منتشر شد.

«دوستان خوب و یک فکر بکر!» از جدیدترین آثار این دو نویسنده است و بخشی از مجموعه‌ی «دوستان خوب» می‌باشد. عنوان دیگری از این مجموعه با نام «دوستان خوب، آماده‌ی ماجراجویی» نیز توسط انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شده است.

علاوه بر این، کتاب‌های دیگری از آن‌ها مثل «چتر» و «جوجه خرس‌ها» نیز به فارسی ترجمه شده‌اند و مورد استقبال قرار گرفته‌اند. نخستین کتاب آن‌ها «کروکودیلی زیر تخت خواب من است!» به سرعت مشهور شد و در ۱۴ کشور انتشار یافت. مجموعه کتاب «دوستان خوب» از جمله جدیدترین آثار آن‌هاست.

دیگر آثار اینگرید و دیتر شوبرت

دیگر آثار اینگرید و دیتر شوبرت

از دیگر آثار اینگرید و دیتر شوبرت که به فارسی ترجمه شده و به همان اندازه مورد توجه قرار گرفته‌اند می‌توان به کتاب «چتر» اشاره کرد. این کتاب، ماجراجویی یک حیوان کوچک با یک چتر بزرگ در یک روز طوفانی را به تصویر می‌کشد و مانند دیگر آثار این دو نویسنده، پیام‌های عمیق و ارزشمندی درباره‌ی شجاعت، دوستی و ماجراجویی دارد.

طبق گفته سایت childmind اینگرید و دیتر شوبرت، آفرینندگان این کتاب، بیش از سی‌ سال است که با هم به کار خلق کتاب‌های تصویری مشغولند. این دو نویسنده و تصویرگر خلاق در آلمان به دنیا آمده‌اند اما چندین سال است که در هلند کار و زندگی می‌کنند. و همچنین به دلیل داستان‌های گیرا، تصاویر خلاقانه و پیام‌های آموزنده‌شان، همیشه مورد توجه کودکان و بزرگسالان قرار گرفته‌اند. «دوستان خوب و یک فکر بکر!» نیز از این قاعده مستثنی نیست و با داستان جذاب و آموزنده‌ی خود، جایگاه ویژه‌ای در دل مخاطبان خود پیدا کرده است.

جمع بندی

در نهایت، پیام اصلی کتاب دوستان خوب و یک فکر بکر این است که همکاری و همدلی می‌تواند به نتایج بهتری منجر شود. کودکان با خواندن این داستان می‌آموزند که با یکدیگر بهتر کار کنند و از توانایی‌های همدیگر بهره ببرند تا به اهداف مشترک‌شان دست یابند.

کتاب دوستان خوب و یک فکر بد نه تنها یک داستان سرگرم‌کننده است، بلکه یک ابزار آموزشی مفید برای والدین و مربیان است تا به کودکان مهارت‌های اجتماعی و همکاری را بیاموزند تا کودکان بتوانند در آینده وقتی که پا به سن گذاشتند ربابط اجتماعی سالم تری داشته و با دوستانشان به راحتی کنار بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *